Hírek
2014. Október 26. 09:09, vasárnap |
Helyi
Forrás: Erdősné Fedeles Zita
1956-ra emlékeztek a Belvárosiban
„A béketűrés népe fellázadt, és maga ment a sorsának elébe”
Az 58 évvel ezelőtti nagy, történelemformáló napok a magyarság életében 1848 márciusához hasonlíthatók. Csakhogy 1956-ban hamarabb jött a bukás, utána véres, kegyetlen megtorlással.
A műsor összeállítói - Dr. Smátroláné Renczes Edit és Nyári Éva - arra törekedtek, hogy középpontba állítsák a magyarok hősies erőfeszítéseit, a nemzet felemelkedését a mélypontról. Ha csak néhány napra is, de a magyarok kivívták a szabadságukat. A fekete ruhába öltözött 8.a osztály ifjai megelevenítették a világháború utáni újjáépítés időszakát, a Rákosi-korszakot, amikor mindennapossá váltak a bebörtönzések, a kivégzések. A magyarok álmai szertefoszlottak, október 23-án „fekete-fehérben menetelt szépen a kritikus tömeg” megelégelve a sok igazságtalanságot. Válaszul dübörögtek a szovjet lánctalpasok, leverték a forradalmat. Zokog ez a föld - énekelték szívbemarkolóan a lányok, számon kérték az idegen megszállókon 1000 év alatt a sok szenvedést és megaláztatást.
Akik nem láttak más kiutat, azok külföldre menekültek. Az itthon maradók egy jobb jövő reményével búcsúztatták őket:
„Az úton majd néha gondolj reám,
Ez a föld a tiéd, ha elmész, visszavár.”
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 11:57, csütörtök | Helyi
Dombóvári rendezvények a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan
Szeretettel várnak minden érdeklődőt a Dombóvári Művelődési Házban!
2026. Január 21. 14:06, szerda | Helyi
Heti állásajánlatok Dombóváron és környékén
Ha munkahelyet váltanál, vagy épp állást keresel, nézd meg a friss állásajánlatokat!
2026. Január 21. 00:00, szerda | Helyi
Már a dombóvári könyvtárban olvasható a legújabb emlékkönyv
A Fekete István Kulturális Egyesület nemrég készítette el kiadványát, amelyet Bodó Imre elnök adott át a napokban a város könyvtárának.
2026. Január 17. 12:56, szombat | Helyi
Dombóváron is üléseztek a kábítószerügyért felelős szakemberek
Január 14-én Dombóváron üléseztek a szakemberek, január 16-án Pakson tartottak alakuló munkacsoportülést a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) keretében.






