Hírek
2012. Június 01. 12:55, péntek |
Helyi
Forrás: dr. Kriston Vízi József
Június 7-én zárnak a Remény Városai

Csaknem egy évvel ezelőtt, a néhai mester, Bernát János festőművész 101. születésnapjának éjjelén nyitott emlékkiállítást a Dombóvári Helytörténeti Múzeum.
A tolnai kisvárosból indult, majd budapesti, firenzei és római akadémiákon csiszolódott díszítő bútortervező és képzőművész 1940 végén hagyta el Magyarországot. Később jó nevű keramikusként ismert feleségével, Martha Miligannal új hazára az USA-ban találtak. Előbb New Jersey, majd hosszabb időre Ohio állam volt életük színtere (Toledo, Mansfield). A tengeren túl is János maradt festő a legendás mester, Haranghy Jenő tanítványaként Észak-Amerika számos templomának freskóit készítette el, miközben egyre ismertebb és kedveltebb portréista lett. (Arcképet rendelt tőle pl. az akkor már nagy népszerűségnek örvendő Elisabeth Taylor is!)
Gyógyulást keresve családjával Californiába (Duarte, City of Hope) költözött, ahol az őt kezelő klinika a művészt anatómiai illusztrátorként foglalkoztatta és önálló műteremmel támogatta.
Az 1964-ben elhunyt, immár hazai földben nyugvó Bernát János közel kétszáz alkotását özvegye még korábban a Magyar Nemzeti Galérián keresztül Szekszárdra, valamint Naknak és Dombóvárnak adományozta. Az eddig be még sosem mutatott grafikái mellett a június 7-én záruló tárlaton magángyűjteményi darabok is láthatók.
A szervezők és múzeumi emlékápolók remélik, hogy ez a kiállítás és az ahhoz kapcsolódó további kutató munka elősegíti egy újabb, csaknem elfeledett magyar alkotói életút méltó, kritikus és elemző feltárását.
Kriston Vízi József múzeumvezető
Kiállítóhely: Dombóvári Helytörténeti Gyűjtemény | Dombóvár, Szabadság u. 16.
muzeum.dombovar@gmail.com
Ha kíváncsi kedvcsinálónak szánt képgalériánkra, kattintson a lenti képre.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 02. 11:45, hétfő | Helyi
Átadták a „A jövő tűzvédelme” című alkotói pályázat díjait
Május 31-én az önkéntes tűzoltók 2025. évi versenyén zárult díjátadóval az Országos Tűzmegelőzési Bizottság „A jövő tűzvédelme” című alkotói pályázat területi fordulója.
2025. Május 30. 08:38, péntek | Helyi
Második lett a dombóvári tűzoltók csapata a szakmai versenyen
Május 28-án, Szekszárdon rendezték meg a Tolna vármegyei tűzoltó szakmai versenyt, amelyen a vármegye tűzoltó-parancsnokságainak öt legjobb csapata mérte össze tudását az országos döntőbe jutásért.
2025. Május 29. 13:46, csütörtök | Helyi
Mozgás Receptre Dombóváron is
Dombóvár hivatalosan is csatlakozott a Mozgás Receptre elnevezésű országos programhoz.
2025. Május 28. 08:19, szerda | Helyi
Veretlenül bajnok a Dombóvári Futball Club
25 éve nem fordult elő Tolna vármegyében, hogy egy csapat veretlenül zárja a Megye I. osztály küzdelmeit.