Hírek
2021. Június 12. 09:08, szombat |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Kiderült, hogy kik lehettek az Antarktisz első felfedezői
Az új-zélandi maorik lehettek az Antarktisz első felfedezői egy új kutatás szerint.
Az Otagói Egyetem irodalmi és szóbeli történelmi forrásokon alapuló vizsgálata arra a következtetésre jutott, hogy Új-Zéland - maori nevén Aotearoa - őslakosai, a maorik lehettek az első emberek, akik felfedezték az Antarktiszt környező vizeket és valószínűleg a kontinenst is.
A tudósok szerint a maorik és polinézek vélhetően már a 7. században nagy utakat tettek meg messze délre, ezeket az utakat több, szóban fennmaradt történelmi emlék is felidézi.
A Ngati Rarua és a Te Ati Awa maori törzsek szóbeli emlékei szerint az első ember, aki elutazott az Antarktiszhoz, Hui Te Rangiora polinéz felfedező volt a 7. század elején - írja a The Guardian online kiadásában.
Az emlékekben az óceánt Te tai-uka-a-pia néven, vagyis fagyott óceánként említik.
Polinézek által elmesélt történetekről 1899-ben készített felvételeken beszámolnak az utazásról a messzi távolba, a "ködös, fagyos és sötét helyre, melyet nem lát a nap". A kutatók szerint az óceán leírásakor valószínűleg a Déli-óceán állat- és növényvilágáról és jéghegyeiről beszélnek az őslakosok.
A szakértők szerint többször előkerül Te Atu maori tengerész neve is, mint az első maori és az első új-zélandi, aki meglátta az Antarktisz partjait 1840-ben. A Vincennes nevű hajón utazva feltérképezte a sarkvidék partvonalát az Egyesült Államok expedíciója keretében, melyet Charles Wilkes hadnagy vezetett.
Az Antarktisz felfedezőiként Fabian Gottlieb von Bellingshausent és Mikhail Lazarevet tartják számon, akik 1820-ban rábukkantak a Fimbul-selfjégre.
A kisebbségi csoportok, különösen a maorik érdemeinek és a velük szembeni felelősségnek az elismerése a jelenlegi és jövőbeli kutatási programok szempontjából is fontos - emelték ki a tudósok.
Ezeknek az alulreprezentált csoportoknak a narratívája és az Antarktiszhoz való kapcsolata nagyon kevéssé dokumentált és elismert - hangsúlyozták a tanulmány írói.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 25. 16:00, szerda | Életmód
Húsvét - Húsvéthétfőn orgonakoncert lesz a Pannonhalmi Főapátság bazilikájában
Johann Sebastian Bach orgonaművei szólalnak meg a Szent Márton-bazilikában húsvéthétfőn - tudatta a Pannonhalmi Főapátság kedden az MTI-vel.
2026. Március 24. 16:00, kedd | Életmód
A vízóraaknák, pincék fogságába került békák megmentésére kéri a lakosságot az MME
A vízóraaknák, pincék fogságába került békák megmentésére kéri a lakosságot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
2026. Március 24. 14:00, kedd | Életmód
Szent Ferenc csontjait visszahelyezték Assisi bazilikájának kriptájába
Assisi bazilikájában vasárnap éjszaka visszahelyezték a kriptába Szent Ferenc földi maradványait, amelyek egy hónapig voltak láthatók a szent halálának 800. évfordulója alkalmából.
2026. Március 22. 13:00, vasárnap | Életmód
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 12. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:

