Hírek
2011. Szeptember 29. 14:41, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress
'Okos ablak' segítheti az energiamegtakarítást

Dél-koreai tudósok fejlesztették ki azt az új 'okos ablakot', amely képes nyári módból téli módba váltani, elősegítve ezzel az energiamegtakarítást.
Melegben ugyanis besötétedik, így kizárja a napsugarakat, hidegben viszont átlátszóvá válik, és megpróbálja összegyűjteni a Napból érkező hőt.
Hasonló ablakokat már korábban is létrehoztak a szakemberek, az új találmány azonban annyiban különbözik ezektől, hogy képes az azonnali váltásra a két üzemmód között, míg a régieknek hosszú időre volt szükségük a téli és nyári mód közötti átváltásra - írja az ACS Nano.
A technológia lényege, hogy az ablakban található két üveglap között nemcsak levegő, hanem töltéssel rendelkező részecskék, vagyis ionok is találhatóak. Ezeket a részecskéket elektromos árammal kell stimulálni, amennyiben üzemmódot akarunk váltani - így sötétednek be vagy világosodnak ki igény szerint, másodpercek alatt.
Az ablakok további előnye, hogy nem tartalmaznak az egészségre káros anyagokat - szemben a többi ugyanilyen nyílászáróval, amelyek veszélyesek lehetnek az egészségre. Ráadásul ezek kémiailag instabilak is, és bonyolult működési elvük miatt előállításuk és működtetésük is drágább.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 07. 16:00, hétfő | Belföld
NAV: július 5-től változik néhány adószabály
Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály - tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szombaton az MTI-vel.
2025. Július 07. 11:00, hétfő | Belföld
Meteorológia: hétfőn hevesebb zivatarok lehetnek szinte az egész országban
Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki hétfőn szinte az egész országban - derül ki a HungaroMet Zrt. vasárnapi veszélyjelzéséből.
2025. Július 07. 08:00, hétfő | Belföld
NFI: már több mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet
Tavaly december óta már több mint egymillióan látták a mozikban a Demjén Ferenc-slágerekre épülő Hogyan tudnék élni nélküled? című romantikus vígjátékot - közölte pénteken a Nemzeti Filmintézet (NFI) az MTI-vel.
2025. Július 07. 00:00, hétfő | Belföld
Repülőgép-szimulátort adtak át a Nyíregyházi Egyetemen
A helyi pilótaképzést támogató modern repülőgép-szimulátort adtak át szombaton a Nyíregyházi Egyetemen.