Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2013. Január 22. 18:31, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A felvételiző diákok alig ötöde választ igazán tudatosan

A felvételiző diákok alig ötöde választ igazán tudatosan

A 2011/2012-es tanévben felvett elsőéves hallgatók közel fele több hónappal a felvételi előtt eldöntötte, hogy mely szakra nyújtja be jelentkezési lapját, de igazán tudatosnak alig 20 százalék nevezhető, a pénzügy és számvitel alapképzési szak iránt érdeklődők terveztek a leginkább előre. Az első évesek majdnem fele szeretne külföldön tanulmányokat folytatni, a végzést követően pedig a többség egy multinacionális cégnél, vagy más, magántulajdonú nagyvállalatnál szeretne elhelyezkedni – többek között ezekre az eredményekre világított rá a Budapesti Gazdasági Főiskola Diplomás Pályakövetési Rendszere keretében végzett kutatása, melyben közel 800 elsőéves hallgató vett részt.

Diplomás Pályakövetési Rendszere keretében 786, a 2011/2012-es tanévben felvett elsőéves hallgató bevonásával folytatott széleskörű kutatást a Budapesti Gazdasági Főiskola, hogy feltérképezze a hallgatók motivációit a felvételi jelentkezés során, illetve megismerje továbbtanulási, munkavállalási terveiket, célkitűzéseiket.

Csak minden ötödik hallgató számít igazán tudatosnak, a pénzügy és számvitel iránt érdeklődők terveztek a leginkább előre

A felvételt nyert és beiratkozott elsősök 27 százaléka néhány héttel, közel fele pedig néhány hónappal a felvételi előtt döntötte el, hogy melyik szakra nyújtja be jelentkezési lapját. Megközelítőleg csak minden ötödik hallgató számít igazán tudatosnak, régóta készülve választott szakjára. A kutatás alapján a pénzügy és számvitel iránt érdeklődők terveztek a leginkább előre.

A szak iránti érdeklődés és az intézmény hírneve igen, de a rangsorok nem játszanak szerepet a döntésben

A kutatás szerint a felvételizők közel negyede az érdeklődésének megfelelő képzési területet és szakot választott jelentkezésekor. A döntésben egyformán szerepet játszott a választott intézmény hírneve (18%), valamint a diploma munkaerő-piaci értéke (18%), illetve az intézmény földrajzi elhelyezkedése is meghatározó volt (13%). Ugyanakkor a felsőoktatási intézményeket rangsoroló statisztikák (4%), a családi (3%), vagy középiskolai tanári ajánlások (1%) csak kismértékben játszottak szerepet a választásban.

Az elsőévesek több mint fele az alapszak után mesterszakon is folytatná

A válaszadó elsőévesek több mint fele tervezi, hogy az alapszak elvégzése után mesterszakon folytatja tanulmányait. Minden harmadik elsős még bizonytalan a kérdést illetően, ugyanakkor a megkérdezettek 10 százaléka már most tudja, hogy nem szeretne mesterszakot végezni. A válaszokból kiderül, hogy a régebben érettségizett elsőéves hallgatók bizonytalanabbak az alapképzést követő időszakot illetően.

Az elsős hallgatók majdnem fele tervez külföldi tanulmányokat

Az elsőéves hallgatók közel 40 százaléka tervezi, hogy külföldön is folytat majd tanulmányokat, és csak 27 százaléka zárja ki ennek lehetőségét. Ugyanakkor magas (35 százalék) azoknak az aránya is, akik még nem tudják eldönteni, hogy szeretnének-e később külföldön is ismereteket szerezni. Azok közül, akik tervezik a külföldi képzést, minden második hallgató szakmai gyakorlaton venne részt, 37 százalék részképzésen, míg a hallgatók tizede mesterképzését végezné el külföldön.

A válaszok alapján elmondható, minél idősebbek az elsőéves hallgatók, annál kevésbé szeretnének külföldön is tanulmányokat folytatni: amíg a 19 éves hallgatók 54 százaléka szeretne külföldre menni tanulni, addig a 25 évnél idősebb diákoknak mindössze 16 százaléka. Különbség mutatható ki az eltérő képzési területeken hallgató diákok között is: amíg a pénzügy és számvitel szakos hallgatók viszonylag alacsony arányban választanának külföldi képzéseket, addig a nemzetközi gazdálkodás és a turizmus-vendéglátás szakos hallgatók nagy arányban folytatnának külföldön is tanulmányokat.

Multinacionális cégnél, vagy más, magántulajdonú nagyvállalatnál szeretnének elhelyezkedni

Az elsősök – ha már befejezték tanulmányaikat, és Magyarországon képzelik el munkavállalásukat – a legnagyobb arányban valamilyen multinacionális cégnél, vagy más, magántulajdonú nagyvállalatnál szeretnének elhelyezkedni. Megközelítőleg ugyanannyi hallgató szeretne a közszférában dolgozni, mint saját vállalkozást indítani. A legnagyobb vállalkozó kedvvel a turizmus-vendéglátás szakos hallgatók rendelkeznek, 35 százalék indítana saját vállalkozást. A legkevésbé preferált a non-profit szféra az elsősök körében, a közszférában pedig csupán minden századik hallgató szeretne szerencsét próbálni.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 03. 06:43, péntek | Belföld

Nagy Márton: Magyarországon minden adott, hogy Kína logisztikai központja legyen

Magyarországnak versenyképessége javítása érdekében szüksége van a kínai kapcsolatokra, a két ország közötti együttműködés erősítésére

2024. Május 03. 06:38, péntek | Belföld

A Balatonnál az új építésű lakások átlagos négyzetméterára a 3,2 millió forintot is elérheti

A Balaton-parton háromszoros az árkülönbség a legolcsóbb és legdrágább települések új építésű projektjei között:

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.