Városlista
2025. augusztus 5, kedd - Krisztina

Hírek

2022. Október 06. 08:14, csütörtök | Belföld
Forrás: mti

A pedagógusok melletti szolidaritási tüntetést tartottak Budapesten

A pedagógusok melletti szolidaritási tüntetést tartottak Budapesten

A tanárok melletti szolidaritási tüntetést és koncertet tartottak szerda este Budapesten, a Kossuth téren; a Tanítanék Mozgalom és a noÁr Mozgalom közös demonstrációján az oktatás megmentéséért, a fiatalok jövőjéért, az oktatásban dolgozók megbecsüléséért és a sztrájk jogáért álltak ki a résztvevők.

A teret megtöltő tömeg előtt Törley Kata, a Tanítanék Mozgalom alapítója elmondta, évek óta küzdenek az oktatási rendszer megújításáért, és az "arrogáns, párbeszédképtelen hatalommal szemben" állnak ki régóta.

Mostanra a tanárhiány olyan méreteket öltött, hogy szembe kell néznünk azzal: az oktatási rendszer összeomlott és maga alá temet mindenkit, tanárt, szülőt, diákokat, a gyerekeket - hangoztatta Törley Kata.

Közölte, mozgalma két alapvető követelést fogalmazott meg, amelyek nélkül nem lehet ráfordulni az oktatási rendszer még megoldandó problémáira. Ezek pedig a pedagógusok sztrájkjogának helyreállítása és az azonnali intézkedés a pedagógusok munkakörülményeinek és bérhelyzetének javítása érdekében - mutatott rá Törley Kata.

Azt mondta, érdemi választ évek óta nem kapnak a gőgös hatalomtól, helyette sértegetést, fenyegetést, a tiltakozók kirúgását, egzisztenciális ellehetetlenítést.

Az áldozat a magyar társadalom és azért vannak most itt, hogy felhívják a figyelmet erre a válságra, szolidaritásra szólítsanak mindenkit, valamint tovább küzdjenek a céljaikért - jelentette ki Törley Kata.

A rendezvény házigazdája Molnár Áron színész, a noÁR Mozgalom alapítója arról beszélt, a tüntetésnek és a koncertnek az a célja, hogy sztrájkalapot gyűjtsenek a sztrájkban, a polgári engedetlenségben részt vevő tanároknak.

Glonczi László roma aktivista azt hangsúlyozta, a sztrájk alapvető jog és együttesen kell követelni a pedagógusok számára a béremelést és a szabad véleménynyilvánítást.

Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom társalapítója azt hangoztatta, a diákok sokan vannak és okosak, ezért veszélyesek a hatalomra. Pilz Olivér minden ágazati szakszervezetet a pedagógusok melletti általános sztrájkra szólított fel.

Walton Viki magyartanár, drámapedagógus a Szülői Hang képviseletében, azt mondta, a magyar oktatás halott, de - mint fogalmazott - "ezt nem engedhetjük". Szavai szerint a szülőknek lehet és kell változtatni, mivel őket nem lehet megfélemlíteni.

A Margit híd szerda délutáni lezárást megszervező diákok képviselője elmondta: többségben vannak azok, akik változást szeretnének, egy szabad emberközpontú oktatást szeretnének egy szabad oktatást.

A tömegben állók egyebek mellett "Tanáraim nélkül félember lennék", "Érzem, hogy butulok", "Szülj még egy tanárt", "Nincs tanár, nincs jövő" transzparenseket emeltek a magasba és azt skandálták, "Szabad ország! Szabad oktatás!".

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 05. 07:43, kedd | Belföld

Tavaly megduplázódott a hulladékudvarokban leadott újrahasznosítható hulladék

Egyre többen használják a hulladékudvarokat, tavaly több mint dupla annyi újrahasznosítható hulladékot adtak le az emberek, mint egy évvel korábban -

2025. Augusztus 04. 07:54, hétfő | Belföld

Zömében napos és egyre melegebb idő várható a héten

A hét elején még több helyen lehet felhős az idő, később aztán napos és egyre melegebb időre számíthatunk - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.

2025. Augusztus 04. 07:53, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország legnagyobb autógyárát hozza létre a Mercedes

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a 40. Forma-1-es Magyar Nagydíj helyszínén bejelentette: Magyarország legnagyobb autógyárát hozza létre a Mercedes.

2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért

Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.