Hírek
2012. Március 03. 18:00, szombat |
Helyi
Forrás: dr. Kriston Vízi József
Alaposan „megtrágyázták fűszerszámmal”, sóval az ételeket…

…nemcsak a sokféle nehéz szagú és ízű vadhús miatt, hanem a gazdagság fitogtatása végett is. A magyar reneszánsz konyha és az erdélyi táplálkozás-kultúra volt terítéken a DombóHerb legutóbbi foglalkozásán.
A címünkben kezdődő és bevezetőnkben végződő könyvidézet elevenedett meg képek sorozatával, és igen sok érdekességet tudhattak meg a magyar reneszánsz konyháról, valamint az annak fortélyait őrző erdélyi táplálkozás-kultúráról a Dombóvári Herbárium című foglalkozás-sorozat március 2-i állomásának résztvevői.
A hónap első pénteki délutánján először Hegyi Sándor, maga is erdélyi felmenőkkel rendelkező tanár, a dombóvári Herceg Esterházy Miklós Ipari Szakképző Intézet vendéglátó munkaközösségének vezetője mutatta be ez alkalomra készített prezentációját.
A nagy érdeklődés, figyelem közepette értő művelődéstörténeti hozzászólásokkal dúsított majd' egy órát követően Bordi Anna vetített néhány felvételt a hírneves Somogy megyei nagyszakácsi királyi lakomák és készítőik rangos kortárs versengéséről, amelyeken korábban a dombóváriak csapata is sikerrel vett részt. A Dombóvári Városszépítők önkéntes körvezetője, képesített fitoterapeuta háziasszony ezt követően a hónap gyógynövényéül választott sáfrány mitológiájába és valódi élettani hatásainak rejtelmeibe vezetett be.
A programot Bencze Bálint, ifjú dombóvári végzős orvostanhallgató zárta: előbb Szent Hildegárd (1098 - 1179) füves kertje egyik újabb ékének, a kankalinnak az elnevezését fejtegette. Majd az elődeink mindennapjaiban gyakorta, ma már jórészt csak a múzeumok tárházát gyarapító régies űrmértékek, edények egy-egy jellegzetes darabjára utalt. "Icce, meszely, font és oka" - ezek és hasonló mértékegységek vetődtek fel a beszélgetés résztvevőiben, akik megtudhatták azt is, hogy a Dombóvári Helytörténeti Gyűjteményben őrzött, nagy értékű Esterházy-számadáskönyv mennyi kincset rejteget e téma búvárlóinak is.
Dr. Lehoczkyné Pörös Eszter tanárnő, lelkes kertápoló ezúttal is megnyitotta kincseket rejtő kosarát: először egy idevágó virág-verset adott elő, majd minden kitartó résztvevőnek egy-egy saját kezűleg készített, sáfrányos szeklicét tartalmazó kis vászonzacskót nyújtott át. Az előadói asztalra pedig tavaszi udvarukból hozott egy csokor, mindenkit köszöntő nemes hóvirágot. A kör egy másik állandó tagja, a kapospulai Kis Fónai Csabáné Vali jóvoltából pedig enyhén füstölt, fokhagymás kecskesajt-falatkákat kóstolhattak a bő két órás találkozó résztvevői.
Április 6-án a gombák csodálatos világáról s termesztésük fontos és időszerű munkálatairól Patay Vilmos tart előadást, és ad majd gyakorlati útmutatót.
Szöveg és képgalériánk fotói: kristonvízi
Hívóképünk forrása: HEMI-archívum
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 17. 10:33, csütörtök | Helyi
Tolna vármegye tűzoltói 2025-ben is megküzdenek a lépcsőkkel
Április 12-én, szombaton a „Rollover” névre keresztelt lépcsőfutó bajnokság sorozat idei második versenyét bonyolították le a Balatonon.
2025. Április 15. 08:17, kedd | Helyi
A hónap műtárgya – Fekete István Múzeum Dombóvár
Április hónap műtárgyának Fekete István és Piller Edith esküvői meghívóját választotta a múzeum.
2025. Április 14. 08:43, hétfő | Helyi
Az Apáczai Csere János Technikum csapata nyerte a Buzánszky Jenő Emléktornát
A hagyományos Buzánszky Jenő emléktornát hat középiskolai csapat részvételével rendezték meg Dombóváron, az MMSZ Esterházy Miklós Technikum műfüves pályáján.