Hírek
2015. Augusztus 01. 04:00, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Az első negyedévben folytatódott a lakáspiaci forgalom élénkülése
Az idei év első negyedévében folytatódott a lakáspiaci forgalom élénkülése, ugyanis az eddig feldolgozott 18 700 adásvételi szerződés mintegy 23 százalékkal több az előző év azonos időszakában kötött szerződések számánál
Derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján közzétett első negyedéves jelentésből.
Az árnövekedés üteme is tovább nőtt a KSH adatai szerint: a használt lakások ára 4,4, az új lakásoké pedig 3,6 százalékkal emelkedett a tavalyi év első negyedévében tapasztalt árakhoz képest.
A január-márciusi előzetes adatok szerint a használt lakások forgalmában az idén is folytatódik a tavalyi tendencia, vagyis legnagyobb mértékben a nagyvárosok többlakásos piacának fellendülése várható, a tavalyi adatokhoz hasonlóan pedig 2015-ben is Budapest és a megyeszékhelyek lakáspiaci forgalmának élénkülésére lehet számítani.
Az adatokból kiderül, hogy továbbra is kevés új lakást adtak el: 2015. első negyedévében 300-at, az új lakások részesedése a teljes piaci forgalomból a 2 százalékot sem érte el január-márciusban. Az első negyedévben 700 új lakás épült értékesítési céllal.
Azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy az első negyedévben az átlagos lakásárak egyelőre nem haladták meg a 2014. évi szintet, sőt esetenként el is maradtak attól, leginkább azért, mert az év első három hónapjának forgalmában a kisebb alapterületű, olcsóbb lakások súlya még magas a beérkezett adatok körében, ahogy azonban az adatbázis teljessé válik, majd magasabb arányban jelennek meg benne a nagyobb értékű tranzakciók. A lakások átlagos ára egyelőre ugyan nem nőtt, de négyzetméteráruk a nagyvárosokban tovább emelkedett: Budapesten például 240-ről 254 ezer forintra - tették hozzá.
A KSH jelentésében emlékeztetett rá, hogy 2014-ben az éves adatok összesítése szerint 114 ezer lakást értékesítettek, 28 százalékkal többet, mint 2013-ban, a használt és az új lakások áremelkedése pedig meghaladta a 4 százalékot.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 16. 14:00, csütörtök | Belföld
Az euró bevezetéséről is egyeztetett a Tisza szakértője és Varga Mihály
Varga Mihály jegybankelnök meghívására bemutatkozó találkozóra ment a Magyar Nemzeti Bankba (MNB) Kármán András, a Tisza Párt költségvetési és adópolitikai szakértője.
2026. Április 16. 14:00, csütörtök | Belföld
Ásványolaj szövetség: 11,3 százalékkal nőtt a magyarországi üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben
2026. Április 16. 09:00, csütörtök | Belföld
NAV: éjfélkor lejár a gépjárműadó befizetésének határideje
Szerda éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje. Még mintegy egymillió autós nem rendezte gépjárműadóját - figyelmeztetett kora reggel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. Április 16. 07:04, csütörtök | Belföld
Magyar Péter lemondásra szólította fel a köztársasági elnököt
Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője lemondásra szólította fel Sulyok Tamás köztársasági elnököt szerdán, kettejük megbeszélésén. Az államfő a Tisza Párt vezetőjének elmondása szerint jelezte: \"megfontolja a felvetést\".

