Városlista
2026. június 7, vasárnap - Róbert

Hírek

2023. Június 14. 06:00, szerda | Életmód
Forrás: mti

Bizonyos betegségekben szenvedők receptre kaphatják majd a kannabiszt Izraelben

Bizonyos betegségekben szenvedők receptre kaphatják majd a kannabiszt Izraelben

Bizonyos betegségekben szenvedők különleges engedélyek nélkül, receptre kaphatják majd az orvosi marihuanát Izraelben - jelentette az izraeli parlament döntését ismertetve kedden a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet.

A kneszet döntését megelőzte az egészségügyi bizottság jóváhagyása az orvosi kannabisz használatának új szabályozásáról, amely számos betegség esetén további engedélyek nélkül is lehetővé teszi a kábítószer ellenőrzött alkalmazását.

A jövőben az erre felhatalmazott orvosok a gyógyszerekhez hasonlóan írhatják fel a betegeknek a kannabiszt. Epilepsziában, Crohn-betegségben, demenciában, autizmusban, onkológiai betegségekben, szklerózis multiplexben szenvedők, valamint HIV-fertőzöttek kaphatják majd meg az orvosi marihuanát, ezenkívül olyan, végstádiumban lévő betegek, akiknek várható élettartama nem haladja meg a hat hónapot.

Izraelben már évek óta hivatalosan alkalmazzák elsősorban fájdalomcsillapításra és a közérzet javítására a helyben termesztett orvosi marihuánát. Eddig aktív onkológiai betegségben szenvedők kaphattak engedélyt a megvásárlására a gyógyszertárakban, mellettük bizonyos esetekben Crohn-betegek és számos neurológiai betegségben, köztük sclerosis multiplexben, Parkinson-kórban, epilepsziában és Tourette-szindrómában szenvedők is.

A jövőben ezeknek a betegeknek már nem lesz szükségük engedélyre, de a szer felírását végző orvosok felkészítésének időigénye hátráltathatja az új szabályozás kezdetét. A változás a pénzügyi források megfelelő előkészítése után, várhatóan hat hónapon belül lép hatályba.

Címkék: kannabisz

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 07. 12:00, vasárnap | Életmód

Medvetámadásban meghalt egy 34 éves erdélyi férfi

Medvetámadás halálos áldozata lett szombaton egy fiatalember az erdélyi Küküllőprod (Prod) falu bejáratánál - közölte az Agerpres hírügynökség.

2026. Június 06. 14:00, szombat | Életmód

Megkezdődött a balatoni kompkikötők felújítása, a közlekedés zavartalan

Megkezdődött a balatoni kompkikötők komplex felújítása, a 6 milliárd forint hazai forrásból 2027 végéig elkészülő kiemelt állami beruházás munkálatai alatt a kompközlekedés zavartalan

2026. Június 05. 12:00, péntek | Életmód

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központja jöhet létre Szentendrén

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központját alapozza meg az ABZ Innovation Kft. Szentendrén mintegy 2,7 milliárd forintos beruházással - mondta az ABZ Drone Kft. ügyvezetője.

2026. Június 04. 16:00, csütörtök | Életmód

Zorán: ötven éve szólóban, ritkaságok lemezen

Ötven évvel ezelőtt írt először dalokat Zoránnak Presser Gábor, gyakorlatilag ezzel indult a népszerű előadó szólópályafutása.