Városlista
2025. május 23, péntek - Dezső

Hírek

2021. Április 26. 08:24, hétfő | Helyi
Forrás: Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Csak a fűtési szezonnak van vége, a szén-monoxid veszélye marad

Csak a fűtési szezonnak van vége, a szén-monoxid veszélye marad

Hivatalosan véget ért a fűtési szezon. Ez azonban nem jelenti azt, hogy elmúlt volna a szén-monoxid-mérgezések veszélye.

A fűtési szezonban ugyan gyakrabban riasztják a tűzoltókat a mérgező gáz miatt, de ahol nyílt lánggal működő vízmelegítőt használnak, ott egész évben veszélyt jelent a szén-monoxid. A legtöbb mérgezés és tragédia oka, hogy rossz, elavult, nem karbantartott, esetleg engedély nélkül felszerelt fűtőeszközzel fűtenek, illetve nem megfelelő a szellőzés.

Leginkább azok a nyílt égésterű vízmelegítők jelenthetnek veszélyt, amelyek a szoba levegőjét használják az égéshez, és amelyek környezetében nem megoldott a levegő-utánpótlás. Egy ilyen vízmelegítő rövid idő alatt elhasználja egy kis lakóhelyiség vagy egy kisebb fürdőszoba levegőjét. Egy nem megfelelően szellőző helyiségben hosszabb időt eltöltve az életünkkel játszunk. A mérgezéses esetek 36 százaléka fürdőszobában, 13 százaléka konyhában, ugyanennyi hálószobában, 12 százaléka nappaliban, 26 százaléka pedig egyéb helyiségekben következett be.

Három egyszerű módszerrel megelőzhetőek a tragédiák:

A nyílt égésterű fűtőeszközök és vízmelegítők számára biztosítani kell a levegő-utánpótlást! Nem elég kinyitni az ajtót vagy az ablakot, egy résszellőzőt kell beszereltetni az ablakba. A szellőzőnyílásokat tilos letakarni, vagy átépítésnél megszüntetni.
A fűtőeszközöket, vízmelegítőket évente legalább egyszer szakemberrel kell ellenőriztetni. Használjuk ki erre az otthon töltött időt és hívjunk szakembert!
Egy megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelő életet menthet, hiszen jelez, ha veszélyes mennyiségű szén-monoxid keletkezik. Fontos a jól megválasztott érzékelő is.

A magunk mögött hagyott fűtési szezonban, 2020. október 15-e és 2021. április 15-e között országosan 568 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt. 210 ember szenvedett mérgezést, három ember orvos által igazoltan szén-monoxid-mérgezés következtében hunyt el, további tizenegy ember pedig vélelmezhetően szén-monoxid következtében vesztette életét.

A szén-monoxid mellett a fűtési szezon másik jellemző „károkozói” a kéménytüzek. Az idei szezonban, ismételten az országos statisztikát illetően 912 kéménytűz volt, a lángok az esetek 9,2 százalékában (84) terjedtek tovább az építmény más szerkezetére, átlagosan tíz négyzetméteren okozva további károkat. Összesen 845 otthonban keletkeztek kisebb-nagyobb károk kéménytűz következtében.

A lakossági kéményseprés változatlanul ingyenes. Mindenki éljen ennek a lehetőségével. További információ érhető el a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ weboldalon.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 22. 15:49, csütörtök | Helyi

Adomány a Fekete István Múzeum részére

Bókai László dombóvári vadász május 17-én újabb adománnyal kereste fel a Fekete István Múzeumot.

2025. Május 22. 08:05, csütörtök | Helyi

Idén is megnyílnak a tűzoltó szertárkapuk

Gyermeknap alkalmából ismét megnyílnak a tűzoltólaktanyák kapui a látogatók előtt a hónap utolsó vasárnapján, május 25-én.

2025. Május 21. 08:33, szerda | Helyi

Száz éve született Újdombóváron az Aranycsapat egyik tagja

– interjú ifjabb Buzánszky Jenővel

2025. Május 20. 17:00, kedd | Helyi

A hónap műtárgya – Fekete István Múzeum

Május hónap műtárgyának Z. Soós István (Nagykanizsa, 1900. augusztus 3. - Kaposvár, 2002. január 26.) kaposvári festőművész két képét választották.