Városlista
2025. június 22, vasárnap - Paulina

Hírek

2025. Április 04. 08:02, péntek | Sport
Forrás: MTI

Elhunyt Sterbinszky Amália, az évszázad legjobb magyar női kézilabdázója

Elhunyt Sterbinszky Amália, az évszázad legjobb magyar női kézilabdázója

Csütörtökön, 74 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Sterbinszky Amália olimpiai bronz- és világbajnoki ezüstérmes, BEK-győztes kézilabdázó, az évszázad legjobb magyar női játékosa.

A Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) tájékoztatása szerint Sterbinszkyt a dániai Helsingörben található otthonából rosszullét miatt egy koppenhágai kórházba szállították, de az életét nem tudták megmenteni.

A hajdúszoboszlói születésű, átlövő- és irányítóposzton is szerepelt sportoló előbb a Debreceni Dózsa, majd 1969 és 1972 között a Ferencváros, 1973 és 1982 között pedig a Vasas SC csapatában játszott. Az 1982-es BEK-győzelmet megelőzően kétszer volt döntős csapat tagja a legrangosabb európai kupasorozatban.

A bajnokságot 11, a Magyar Népköztársasági Kupát kilenc alkalommal nyerte meg. Az élvonalban ötször volt gólkirály, az év magyar női kézilabdázójának háromszor választották meg.
Miután távozott az angyalföldiektől, Dániában telepedett le, az IF Helsingör színeiben kétszer lett dán bajnok, 1984-ben tagja volt a világválogatottnak. Később edzőként a skandináv ország junior és felnőtt válogatottjánál is tevékenykedett.

A magyar válogatottban 239 mérkőzésen lépett pályára. Az 1982-es világbajnoki ezüstérem előtt három vb-bronzérme és egy olimpiai harmadik helyezése van, összesen két olimpián és öt vb-n vett részt.

A nemzeti csapattól éppen Budapesten, az 1982-es vb-ezüsttel búcsúzott. Társai a szovjetek elleni győztes mérkőzés után a szó szoros értelmében trónra emelték: a Sterbinszky által különdíjként elnyert fotelbe előbb beültették a meglepett csapatkapitányt, majd a magasba lendítették. Az erről készült fotó bejárta a korabeli világsajtót.

Róla nevezték el a Vasas SC kézilabdacsarnokát 2019-ben, egy évvel később pedig őt választották a XX. század legjobb magyar női kézilabdázójának.

"Óriási veszteség érte az egyetemes kézilabdázást és a magyar sportot is, hiszen Sterbinszky Amália minden idők egyik legnagyszerűbb magyar kézilabdázója volt, aki egy egész korszakot meghatározott sportágunkban. Őszinte részvétem a családjának, magam is megrendültem a hír hallatán"
- mondta Ilyés Ferenc, az MKSZ elnöke.

Sterbinszky Amáliát az MKSZ és a Vasas SC - amelynek örökös bajnoka és aranygyűrűse volt - saját halottjának tekinti.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 21. 09:14, szombat | Sport

Premier League - Wirtz aláírt a Liverpoolhoz

Florian Wirtzet, a Bayer Leverkusen német válogatott labdarúgóját rekordot jelentő összegért szerződtette az angol bajnok Liverpool csapata.

2025. Június 21. 08:47, szombat | Sport

Grobnikban is dobogón a Kermor Motorsport pilótái

A dobogó összes fokán álltak a pilóták, a Grobniki autósport katlanban.

2025. Június 19. 07:28, csütörtök | Sport

Bajnokok Ligája - Örmény vagy montenegrói ellenfele lesz a Ferencvárosnak

Az örmény Noah FC vagy a montenegrói Buducnost Podgorica ellen kezdi meg a szereplést a magyar bajnok Ferencváros a labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtező 2. fordulójában.

2025. Június 18. 07:11, szerda | Sport

Vívó Eb - Címét megvédve aranyérmes a magyar férfi kardcsapat

Címét megvédve aranyérmet nyert a magyar férfi kardválogatott kedden a genovai vívó Európa-bajnokságon.