Városlista
2025. július 6, vasárnap - Csaba

Hírek

2019. November 07. 15:09, csütörtök | Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti:

Elítélték Bosco Ntaganda volt kongói lázadóvezért Hágában

Elítélték Bosco Ntaganda volt kongói lázadóvezért Hágában

Harminc év börtönbüntetésre ítélte Bosco Ntaganda egykori kongói lázadóvezért háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt csütörtökön a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC).

A Terminátor gúnynéven is ismert férfit júliusban az ellene felhozott mind a tizennyolc vádpontban bűnösnek találták, egyebek mellett gyilkosság, etnikai alapú üldözés, nemi erőszak, szexrabszolgaságra kényszerítés és gyerekkatonák toborzása miatt.

Robert Fremr, az ügyben eljáró bíró csütörtökön úgy vélekedett, hogy nincsenek valódi enyhítő körülmények, és ezért indokolt a három évtizedes szabadságvesztés. Több áldozat ugyanakkor életfogytig tartó börtönbüntetés kiszabását tartotta volna megfelelőnek.

A 46 éves elítélt sötét öltönyben volt jelen a verdikt kihirdetésén. Ügyvédje azonnal jelezte, hogy fellebbezni fognak.

Ez a leghosszabb börtönbüntetés, amelyet az ICC valaha kiszabott.

A 2015 szeptembere óta tartó per során több mint 2100 áldozatot hallgattak meg.

Ntaganda, aki végig ártatlannak vallotta magát, a Kongó Felszabadítása Hazafias Erői (FPLC) nevű félkatonai szervezet "vezérkari főnöke" volt. A szervezet a 2000-es évek elején rendkívül súlyos bűntetteket követett el az ország északkeleti részében. Sajtóhírek szerint több esetben várandós nőket és gyerekeket is lemészároltak, a nemi erőszak pedig mindennapos volt.

A milíciát vezetőt Thomas Lubanga Dyilo kongói hadúr jelenleg 14 éves börtönbüntetését tölti Hágában.

Ntaganda később az M23 nevű kongói milíciának is tagja volt, amely végül békeszerződést írt alá a kormánnyal 2013-ban. A férfi ebben az évben váratlanul feladta magát az Egyesült Államok ruandai nagykövetségén.

Az 1998 és 2003 között dúlt kongói belső háborúskodások során milliók vesztették életüket.

Az ICC-t a súlyos nemzetközi bűnesetek - mindenekelőtt emberiesség elleni vagy háborús bűnök - kivizsgálására hozták létre 2002-ben.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 06. 20:00, vasárnap | Külföld

A szlovének több mint fele Horvátországban nyaralna az idén

A szlovének 71 százaléka tervez nyaralást az idén, és a válaszadók több mint fele Horvátországban üdülne - derült ki a Mediana közvélemény-kutató felmérésének vasárnap nyilvánosságra hozott eredményéből

2025. Július 06. 15:00, vasárnap | Külföld

Kína dömpingellenes intézkedéseket vezet be az unióból importált borpárlatokra

A kínai kereskedelmi minisztérium pénteken dömpingellenes intézkedéseket jelentett be az Európai Unióból származó borpárlatokra, mindezt az Európai Bizottsággal zajló kereskedelmi vita közepette.

2025. Július 04. 21:48, péntek | Külföld

Áram nélkül maradt pénteken délelőtt Csehország jelentős része

Áram nélkül maradt péntek délelőtt és kora délután Csehország jelentős része - közölte az országos villamos hálózatot felügyelő vállalat (CEPS).

2025. Július 04. 20:15, péntek | Külföld

Illegális bevándorlás - Donald Trump: a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal kivételt lehet tenni a kitoloncolások alól

Donald Trump kivételt helyezett kilátásba a mezőgazdasági vállalkozásoknál dolgozó migránsok esetében a kitoloncolások alól - az elnök ezt a szándékát Ohio államban tartott ünnepi beszédében jelezte.