Hírek
2011. December 29. 07:04, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Elkerülhető lesz az időskori hallásvesztés?
Az időskori hallásvesztés ellen felhasználható őssejtekkel kísérleteznek a világon elsőként brit kutatók – számolt be róla a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.
A Keele-i Egyetem munkatársai elsőként próbálnak meg új sejteket növeszteni az idők során károsodott sejtek helyett a fülben. Az időskori hallásvesztés kisebb-nagyobb mértékben a hatvan év felettiek több mint felét érinti. A kutatók azt figyelték meg, hogy bizonyos esetekben a hallás akkor kezd romlani, amikor a belső fülben lévő fibrocita sejtek – amelyek feladata a nátrium és a kálium szintjének szabályozása – degenerálódni kezdenek. Amint ezek a sejtek elpusztulnak, azaz nem végzik el feladatukat, a belső fül más részei is végérvényesen károsodhatnak. Ez a folyamat vezet a hallás romlásához, esetleg a süketséghez.
Dave Furness három éve tanulmányozza a korral összefüggő hallásvesztés hátterét. Kutatásai következő szakaszában azt vizsgálja, hogy helyettesíthetők-e a fibrociták, és a fibrocita őssejtek a fülbe történő beültetés után növekedésnek indulnak-e. Ha a tanulmány sikerrel zárul, akkor megelőzhetővé válik az időskori hallásvesztés.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 05. 06:57, hétfő | Belföld
MÁV: csaknem hatvan baleset történt vasúti átjáróban 2025-ben
A figyelmetlen közlekedés és a KRESZ-szabályok megszegése miatt 57 baleset történt vasúti átjáróban 2025-ben - közölte a MÁV-csoport vasárnap délelőtt az MTI-vel.
2026. Január 05. 06:57, hétfő | Belföld
10 százalékkal emelkedik a tanítók, a tanárok és az óvónők bére
A 2024-es 32,2 százalékos, majd a 2025-ös 21,2 százalékos emelés után újabb 10 százalékkal emelkedik a tanítók, a tanárok és az óvónők bére

