Hírek
2021. Augusztus 21. 15:01, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Hajóközlekedést segítő fejlesztések uniós támogatással
A nyári balatoni hajóforgalomban a kikötések biztonságosabbá tételében már nagy hasznát veszik annak a mechanikus és navigációs rendszernek, valamint egyéb eszközöknek,
amelyeket a Balaton Dock Kft. és az Előny Kft. konzorciuma fejlesztett ki európai uniós támogatással.
A konzorcium 364 millió forint uniós támogatást nyert, amelyhez 231 millió forint önerőt kellett biztosítania - tájékoztatta a Balaton Dock Kft. ügyvezetője az MTI-t.
Deák Márton elmondta, a Balatonon kevés a kikötőhely, ugyanakkor egyre több a csekély rutinnal rendelkező hajós. Emiatt is fontos volt, hogy biztonságosabbá tegyék a hajók kikötését, és helytakarékosabbá a hajók elhelyezését a kikötőkben.
Kifejtette: egyik fejlesztésük révén farcölöpök elhelyezése helyett a főstégről leágazó, úgynevezett fingerek vagy ágpontonok kerültek a kikötő hajók mindkét oldalára. Ezek a pontonok a rugalmas energiaelvezetés és rögzítés elvei alapján biztosítják hibás kormányzás vagy oldalszél esetén is a sérülésmentes beállást a kikötőhelyekre. Amint egy hajó eléri a számára kijelölt helyet, az új fejlesztésű eszközök gyakorlatilag bevezetik a parkolóhelyére - magyarázta. Az ágpontonokat egy-egy hajó szélességéhez lehet igazítani, ami az egyszerűbb és biztonságosabb rögzítés mellett több hajó fogadását teszi lehetővé a kikötőkben - tette hozzá.
A konzorcium másik fejlesztése az ügyvezető tájékoztatása szerint egy hajósok számára kidolgozott navigációs rendszer, amely hasonlóan működik a kocsik tolatóradarjához, grafikusan mutatva, hogyan álljon be és ki egy-egy hajó adott helyre, illetve adott helyről. A kikötői dokkolást segítő mechanikai és beállást segítő transzponderen alapuló távmérő és informatikai rendszer - szoftver és hardver eszközök - fejlesztésére a 2017-ben indult, majd tavaly ősszel zárult projektre a Ginop keretein belül nyert támogatást a konzorcium.
A projekt részeként a Balaton Dock Kft. által üzemeltetett és tulajdonolt balatonfenyvesi Fenyves Yacht Club és az alsóörsi Alsóörs Marina kikötőben tesztelték és helyezték üzembe a fejlesztéseket.
Ezen a nyáron már nagy hasznukat vettük, hiszen a kikötőink gyakran zsúfoltak, csaknem teltházzal üzemelnek főszezonban - mondta az ügyvezető. Hozzátette, a saját maguk által tervezett, engedélyeztetett és legyártott eszközök, valamint a kikötést segítő navigációs és informatikai rendszer iránt már tapasztalható érdeklődés. Leginkább az újonnan épülő és felújítás alatt lévő balatoni és egyéb magyarországi kikötőprojektek részéről, és elsősorban a konzorcium speciális ágponton megoldása iránt érdeklődnek.
Deák Márton kiemelte, ilyen típusú ágpontonos rögzítéssel, szenzorokkal és szoftverrel támogatott kikötői biztonságos beállásra képes hardver és IT-rendszer a piacon eddig nem volt elérhető. A rendszer nem veszi át az irányítást a hajóvezetőtől, csak segíti a manőverezését - jegyezte meg.
A projektben hosszabb-rövidebb ideig 30 embert foglalkoztattak.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be
Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.
2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Belföld
Adathalászok küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a NAV
A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. Január 22. 07:32, csütörtök | Belföld
Rendőrség: a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte a jégvastagság a biztonságos szintet
A jégvastagság az elmúlt napokban a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon szerdán.
2026. Január 21. 07:21, szerda | Belföld
Orbán Viktor: amíg Magyarországon nemzeti kormány van, a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá
Amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videójában.

