Hírek
2011. Március 01. 03:05, kedd | Helyi
III. KEMÉNY BERTALAN FALUFEJLESZTÉSI DÍJ átadó ünnepség
A Falufejlesztési Társaság 2008.márciusában, Kemény Bertalan, a Falufejlesztési Társaság megalapítója és a falugondnoki szolgálat megálmodója és megvalósítója emlékének megőrzésére érdekében „Kemény Bertalan Falufejlesztési
/Kemény Bertalan/
„KEMÉNY BERTALAN FALUFEJLESZTÉSI DÍJ” – 2011. március 4, Alsómocsolád
HELYSZÍN: Alsómocsoládi Faluház
Alsómocsolád, Rákóczi utca 21
KAPCSOLATTARTÓ: Krizsán András építész
Falufejlesztési Társaság elnöke
Mobil: (30)999-0027
krizsand@gmail.com
A KEMÉNY BERTALAN FALUFEJLESZTÉSI DÍJ ÁTADÓ ÜNNEPSÉG PROGRAMJA:
10.30–11.00: Regisztráció
11.00–12.30: Díjátadó ünnepség
Köszöntő:
DICSŐ László, Alsómocsolád Község polgármestere
V. NÉMETH ZSOLT, Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára
DR. CSATÁRI BÁLINT a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnöke
KRIZSÁN ANDRÁS, a Falufejlesztési Társaság elnöke
KEMÉNY BERTALAN FALUFEJLESZTÉSI DÍJ ÁTADÁSA
A DÍJAKAT ÁTADJA DR. CSATÁRI BÁLINT
a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnöke
13.00–14.00: Ebéd
14.00- 16.00:
KEREKASZTAL BESZÉLGETÉS A VIDÉKFEJLESZTÉS AKTUÁLIS KÉRDÉSEIRŐL
Moderátor : Krizsán András a Falufejlesztési Társaság elnöke
KEMÉNY BERTALAN FALUFEJLESZTÉSI DÍJ
A Falufejlesztési Társaság 2008.márciusában, Kemény Bertalan, a Falufejlesztési Társaság megalapítója és a falugondnoki szolgálat megálmodója és megvalósítója emlékének megőrzésére érdekében „Kemény Bertalan Falufejlesztési Díj” –at alapított.
Kemény Bertalan szelíd és következetes falufejlesztő volt, aki aktívan támogatta a lokális közösségek, emberi kapcsolatok építését.
A „Kemény Bertalan Falufejlesztési Díj” alapításának célja, hogy erkölcsi elismerése legyen mindazoknak, országhatáron belül, illetve a Kárpát-medence területén, akik falugondnoki feladatukat legalább 5 éve, kiemelkedő színvonalon, a munkaidő korlátait nem ismerve végzik. Akik szakmai tudásuk legjavát nyújtva, mindig lelkiismeretesen, nagy türelemmel, együttérzéssel és odaadóan szolgálják településüket.
A díj erkölcsi elismerése továbbá azoknak a vidékfejlesztő szakembereknek, közösségfejlesztőknek is, akik szűkebb környezetükben, vagy országos szinten elkötelezetten tevékenykednek a centrum és a periféria közötti hídépítésben, akik munkájukban a kapcsolatteremtést, az értelmes dialógust tekintik legfontosabb eszközüknek a szakértők és a helyi lakosság közötti párbeszédben, az elmélet és gyakorlat között. A díj pénzjutalommal nem jár, de a kitüntetettek egy díszes oklevél mellett átvehetik Simorka Sándor szobrászművész bronzplakett alkotását.
A FALUFEJLESZTÉSI TÁRSASÁG KITÜNTETÉSÉT MINDEN ÉVBEN RANGOS BÍRÁLÓ BIZOTTSÁG ÍTÉLI ODA.
Tagjai:
Csörszné Zelenák Katalin, a Falugondnokok Duna-Tisza-közi Egyesülete ügyvezetője
Dicső László, Alsómocsolád polgármestere
Dr. Andrásfalvy Bertalan egyetemi tanár
Dr. Csatári Bálint Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnöke
Dr. Glatz Ferenc az MTA volt elnöke
Dr. Szaló Péter helyettes államtitkár
Fejes István, a Magyar Teleház Szövetség elnöke
Kemény András, Kemény család tagja
Krizsán András építész, a Falufejlesztési Társaság elnöke
2011. ÉVI DÍJAZOTTAK: Balog Sándor tanyagondnok, Jávor Károly építészmérnök, Török István falugondnok, Zaja Péter vidékfejlesztő.
Munkáját 1999. október 15-én kezdte a Kalocsa melletti Negyvenszálláson. Kinevezésekor készített egy munkatervet, benne a szokásos tanyagondnoki feladat mellett több közösségépítő és kulturális program is szerepelt. Időt, fáradtságot nem kímélve szilvesztertől egészen karácsonyig szervezett rendezvényeket – felesége segítségével – kicsiknek-nagyoknak, amik igen nagy népszerűségnek örvendtek. Ezzel sikerült jobban összekovácsolni a helyi közösséget. A tanyagondnoki munkát alázattal, teljes odaadással végezte. Úgy próbált meg segíteni, hogy jól essen annak, aki kapja. Erőn felül is próbált tenni az emberekért. Bizalommal fordultak hozzá a negyvenszállásiak. Legbüszkébb arra, hogy a Kalocsát Negyvenszállással összekötő kerékpár-út létrejöttében az Ő szervezőmunkája is benne van.
Területfejlesztés és vidékfejlesztés kapcsolatát, egymásra épülését a közösségfejlesztés szükségességében határozta meg. A közösségfejlesztés számára nem egy módszertani elem, hanem olyan szaktevékenység, amely megalapozza a vidékfejlesztési programok sikerét, amelyben a szükségletek feltárása és kielégítése, az ehhez szükséges készségfejlesztés és tanulás, az együttműködés, az egymásért érzett felelősség és a szolidaritás közös cselekvéseken keresztül valósul meg. Területfejlesztő mérnökként, vagy minisztériumi tisztségviselőként is a vidékfejlesztés komplexitásának, közösségi társadalmi megújításnak egyik szellemi vezetője, amit jelenlegi lakóhelyén, egy kis nógrádi faluban, Herencsényben is példaértékűen képvisel.
A szolgálat Zala megyei bevezetésének kezdetétől, 1994-től Hagyárosbörönd falugondnoka. A 320 fős, két településrészből álló falu lakóinak nyújt együttműködésen és bizalmon alapuló segítséget. Napi munkája során a gyermekek szállítása, a bevásárlás, a közszolgáltatások elérhetővé tétele, a közösségi programok szervezése által enyhíti a település hátrányait. A rendkívül nagy szolgáltatási hiánnyal küzdő Hagyáros falurész lakói számára a falugondnok közvetlenül elérhetővé teszi a szolgáltatásokat, helybe viszi a boltost és pótolja/ kiegészíti a buszjáratokat, biztonságossá teszi a kisgyermekesek és az idősek számára a gyógyszertár és orvosi ellátást. Falugondnoki munkája során az emberek bizalommal fordulnak hozzá. Az elmúlt 17 év alatt a falu közösségi életének aktív alakítója - falugondnokként, képviselőként és emberként egyaránt. Aktívan részt vesz az új falugondnokok megyei és helyi gyakorlatának szervezésében, mint senior falugondnok nemcsak részese, hanem mintát szolgáltatva formálója is a falugondnoki hálózat arculatának.
A rendszerváltó fiatalság kiemelkedő civil tagja, aki a fenntarthatóság egyéni, családi és kisközösségi modelljét következetesen és nagy felkészültséggel valósítja meg Visnyeszéplakon. Az Élőfalu Hálózat egyik működtetője, lapjának szerkesztője. Évekig, mint falugondnok, és mint környezetei szakértő az első falugondnokok között volt, aki Kemény Bertalan mellett részt vett a falugondnok képzés kidolgozásában és oktatóként is segítette azt. Jelentős szerepet vállalt a visnyeszéplaki kisiskola létrehozásában és működtetésében is.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 10:55, csütörtök | Helyi
A Szivárvány Óvoda madár- és méhecskebarát konyhakertje bekerült a legszebbek közé
A Dombóvári Szivárvány Óvoda madár- és méhecskebarát konyhakertje idén bekerült a „A legszebb konyhakertek – Magyarország legszebb konyhakertjei” verseny legszebb 20 kertje közé, és országos díjra jelölték.
2024. November 19. 08:20, kedd | Helyi
A dombóvári rendőrök vasúti közlekedés biztonságáért végzett munkáját ismerték el
A két szervezet együttműködésének keretében a napokban a MÁV Területi Vasútbiztonság munkatársai Szabó Szilvia és Tóth Zoltán részére jutalmat adtak át a vasútbiztonság érdekében végzett munkájuk elismeréseként.
2024. November 18. 13:56, hétfő | Helyi
Ismét az állami gondoskodásban nevelkedő gyermekeket segíti a Coop
Közel 8 tonnányi sajátmárkás élelmiszer adomány érkezett Tolna vármegyébe.
2024. November 18. 10:03, hétfő | Helyi
Jótékonysági akciót szervezett a Dombóvári Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete
Dombóvári Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete hirdetett akciót tagjai között, jótékonysági céllal.