Hírek
2012. Április 17. 22:25, kedd |
Helyi
Forrás: MTI
Életveszélyes az egykori Korona épülete

A Kulturális Örökségvédelmi Hatóság (KÖH) szerint életveszélyes az egykori Korona Szálló épülete Dombóváron Az önkormányzat által javasolt bontáshoz a hatóság nem járult hozzá.
Az 1810 körül épült, klasszicista stílusú, kétszintes épület állapota olyannyira kritikussá vált, hogy - a KÖH véleménye szerint - az északi végfala kidőlhet, és közvetlen életveszélyt jelent a szomszédos ingatlanra.
A hivatal Baranya megyei irodája már 2011-ben kötelezte a tulajdonos dombóvári önkormányzatot arra, hogy a veszélyt az északi fal és más teherhordó szerkezetek megtámasztásával hárítsa el. A város fellebbezése nyomán a KÖH emellett azt is előírta, hogy az önkormányzat 180 napon belül gondoskodjon az épület teljes állagmegóvásáról.
Az Eszterházy család egykori uradalmi épülete - amely a második világháború kezdetéig működött szállóként - 1963-ig állt műemléki védelem alatt, majd 2006-ban került fel ismét a védett épületek listájára. 1954 és 1979 között a város művelődési házának adott otthont, azóta kihasználatlanul áll.
Az újbóli védelem alá helyezés oka az volt, hogy az épület így menekülhessen meg a megsemmisüléstől. A KÖH mostani, másodfokú határozata abba az irányba mutat, hogy minél előbb el kellene végezni a teljes felújítást - mondta az MTI-nek Szigetvári Krisztián Tolna megyei műemlékvédelmi felügyelő. Hozzátette: a város egyik legrégebbi épületének belső szerkezetei is értéket képviselnek, de a legfőbb érték az egykori patinás szálló főhomlokzata, elsősorban azt kellene megmenteni.
A veszélyelhárítás mintegy két és fél millió forintba kerül, a költségvetésben jelenleg erre nincs elkülönített forrás - tájékoztatta az MTI-t Szabó Loránd polgármester, aki elmondása szerint azt javasolja a képviselő-testületnek, hogy az összeget biztosítsa az önkormányzat az omlásveszélyes fal megtámasztásához. A polgármester hozzátette: az épületet már 2006-ban aládúcolták, a faanyagot és a védőkerítést azonban többször is ellopták.
A helyreállítás teljes költsége egyébként meghaladja a félmilliárd forintot. Pályázati lehetőségeket igénybe lehet venni a felújításhoz, életképes funkciót azonban évek óta nem sikerült találni a kétszáz éves épületnek - jegyezte meg Szabó Loránd.
Az elképzelések között szerepelt oktatási központ, civil ház, szerzetesház, a főhomlokzat megtartásával épülő szabadtéri színpad, egy győri alapítvány az ősmagyar kultúra házát rendezte volna be a műemléképületben, amelyet az önkormányzat megpróbált értékesíteni is, de egy forintért sem kelt el - derült ki a polgármester szavaiból.
Fotók: Cserveni Gábor
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 22. 15:49, csütörtök | Helyi
Adomány a Fekete István Múzeum részére
Bókai László dombóvári vadász május 17-én újabb adománnyal kereste fel a Fekete István Múzeumot.
2025. Május 22. 08:05, csütörtök | Helyi
Idén is megnyílnak a tűzoltó szertárkapuk
Gyermeknap alkalmából ismét megnyílnak a tűzoltólaktanyák kapui a látogatók előtt a hónap utolsó vasárnapján, május 25-én.
2025. Május 21. 08:33, szerda | Helyi
Száz éve született Újdombóváron az Aranycsapat egyik tagja
– interjú ifjabb Buzánszky Jenővel
2025. Május 20. 17:00, kedd | Helyi
A hónap műtárgya – Fekete István Múzeum
Május hónap műtárgyának Z. Soós István (Nagykanizsa, 1900. augusztus 3. - Kaposvár, 2002. január 26.) kaposvári festőművész két képét választották.