Hírek
2019. Július 02. 10:30, kedd |
Helyi
Forrás: Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Újraminősítő gyakorlaton a Dombóvári, Kapos és Koppány mentőcsoportok
Már reggel nyolckor sorakoztak az összegyűlt önkéntesek a dombóvári tűzoltólaktanya udvarán, akik szabadidejüket arra áldozzák, hogy egy esetleges katasztrófa esetén másokon segítsenek,
és az ehhez szükséges gyakorlatot, képzettséget, minősítést megszerezzék.
Dombóváron, egyszerre több helyszínen zajlott a Dombóvári települési, valamint a Kapos és a Koppány járási mentőcsoportok újraminősítő gyakorlata szombaton.
A gyakorlat célja az elemi csapások, kedvezőtlen időjárási viszonyok és árvíz következtében kialakuló veszélyhelyzetek elhárítására való felkészülés, valamint a képességeknek megfelelő, terepen végrehajtott kutatási és mentési feladatok végrehajtása volt. Elméleti felkészítéssel indult a szombat reggel a mentőcsoportok tagjai számára a dombóvári tűzoltólaktanyában, melyet péntek este a résztvevők értesítése előzött meg. Ezt követően pedig gyakorlati feladatokat kellett megoldaniuk a mentőcsoportok tagjainak újraminősítésük megszerzése érdekében.
A Dombóvári Települési Mentőcsoport tagjai két helyszínen dolgoztak a délelőtt folyamán. A feltételezés szerint Dombóvár térségében hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullott, melynek következtében a Kapos vízszintje meghaladta a 420 centimétert, ez visszaduzzasztotta a Kiskonda patakot, ami így nem tudta befogadni a város déli részéről érkező csapadékvizeket. A Strandi árkon visszaduzzasztott víz veszélyeztette a Bajcsy – Zsilinszky utca lakóházait, ezért el kellett zárni a zsilipet és mobil szivattyúval kellett megoldani a további vízelvezetést.
A második helyszín a Szuhajdombi árok 0+510-es kilométerszelvénye volt, ahol a bal parton telepített belvízátemelő szivattyú elektromos ellátása a viharos időjárás okozta károk miatt megszűnt, ezért aggregátoros megtáplálásra volt szükség az esővíz átemelés biztosítása érdekében. A Kapos folyó vízállásának folyamatos emelkedése miatt a Kiskonda patak annyira visszaduzzasztotta a vizet a Szuhajdombi árokra és a szivattyúra, hogy az átemelő vize körbe forgott. A szivattyúnál az árkot homokzsákokkal el kellett zárni.
A Kapos és Koppány Mentőcsoportok három helyszínen, a Köztársaság és a Szent Vendel utca találkozásánál, a tűzoltólaktanya észak-nyugati oldalánál, valamint a Tüskepusztai horgásztónál dolgoztak. Az első helyszínen a rendkívüli viharos időjárás következtében a kereszteződésben található, mintegy 23-25 m magasságú nyárfák veszélyeztették a Dombóvári HTP laktanyájának épületeit, a közúti és gyalogos közlekedést, valamint az elektromos felsővezetéket. A mentőcsoport a veszélyesnek ítélt fák állapotának műszeres vizsgálatát hajtotta végre az önkormányzat által biztosított Fakopp 3D akusztikus tomográffal, melyet megelőzően a fákat megtisztították a törzseket borító borostyántól. A vizsgálat alapján korhadt fát a Dombóvári HTP közreműködésével kivágták.
A folyamatos esőzések következtében a Szent Vendel utcát a Tüskepusztai horgásztóval összekötő földút járhatatlanná vált. A védekezés helyszínének megközelíthetősége érdekében a mentőcsoport állománya a Dombóvári HTP laktanyájának ÉNy-i oldalán található kerítés mellett a területet megtisztította a fás szárú növényzettől, így biztosítva a horgásztó gátjának megközelíthetőségét.
A Tüskepusztai horgásztó vízgyűjtő területére hullott nagy mennyiségű csapadék megemelte a tó vízszintjét, és a tavat tápláló Kiskonda patak által szállított hordalék pedig eltömítette a barátzsilip átvezető csőszelvényét, mely így nem tudja ellátni funkcióját, ezért szükségessé vált a zsilip átvezető csőszelvényének tisztítása. A helyreállítás végrehajtása előtt a zsilip utófenék homokzsákos zárását, az ott található víz szivattyúzását kellett végrehajtani.
A gyakorlat végrehajtását dr. Hábermayer Tamás tű. ezredes megyei igazgatóhelyettes és Szabó Jenő tű. ezredes, a Dombóvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője kísérték figyelemmel, és értékelésük alapján a mentőszervezetek tagjai sikeresen hajtották végre az ezúttal képzeletbeli, ám egyáltalán nem elképzelhetetlen gyakorlati feladatokat. Ezzel a mentőcsoportok újabb öt évre megszerezték minősítésüket.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 10:55, csütörtök | Helyi
A Szivárvány Óvoda madár- és méhecskebarát konyhakertje bekerült a legszebbek közé
A Dombóvári Szivárvány Óvoda madár- és méhecskebarát konyhakertje idén bekerült a „A legszebb konyhakertek – Magyarország legszebb konyhakertjei” verseny legszebb 20 kertje közé, és országos díjra jelölték.
2024. November 19. 08:20, kedd | Helyi
A dombóvári rendőrök vasúti közlekedés biztonságáért végzett munkáját ismerték el
A két szervezet együttműködésének keretében a napokban a MÁV Területi Vasútbiztonság munkatársai Szabó Szilvia és Tóth Zoltán részére jutalmat adtak át a vasútbiztonság érdekében végzett munkájuk elismeréseként.
2024. November 18. 13:56, hétfő | Helyi
Ismét az állami gondoskodásban nevelkedő gyermekeket segíti a Coop
Közel 8 tonnányi sajátmárkás élelmiszer adomány érkezett Tolna vármegyébe.
2024. November 18. 10:03, hétfő | Helyi
Jótékonysági akciót szervezett a Dombóvári Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete
Dombóvári Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete hirdetett akciót tagjai között, jótékonysági céllal.