Városlista
2026. május 19, kedd - Ivó, Milán

Hírek

2011. December 13. 13:50, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

93 ezer forint lehet jövőre a minimálbér - öt százalékos emelést a munkáltatóknak kell állniuk

93 ezer forint lehet jövőre a minimálbér - öt százalékos emelést a munkáltatóknak kell állniuk

A kormány a korábban javasoltnál némileg magasabb, 93 ezer forintos minimálbér és 108 ezer forintos garantált bérminimum bevezetését szorgalmazza jövőre.

A bér-kompenzáció öt százalékos mértékig a munkáltatókra hárulna, az efölötti különbözetet a kabinet állná. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerint a jövő heti kormányülés után, még karácsony előtt megszületik a kompenzációval kapcsolatos döntés.

A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára közölte, a munkáltatókat arra kéri a kormány, hogy ötszázalékos mértékig ők állják az emelést, a többit átvállalja a kabinet. Ez a költségvetésnek százmilliárdos tételt jelent. „A kormány által tervezett emelések mértékét nem támasztja alá gazdasági teljesítmény, így nehéz helyzet vár a munkaadókra. Az ígért állami kompenzáció pedig növeli a bürokráciát” – mondta a Magyar Hírlapnak Parragh László, az NGTT soros elnöke. Szerinte egyes ágazatokban (például a könnyűiparban és a mezőgazdaságban) elbocsátásokhoz vezet az elképzelés megvalósítása. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára azt mondta, a bérkompenzáció mechanizmusának nagyon egyszerűnek kell lennie ahhoz, hogy a kisebb cégek is élhessenek vele.„A tervezett emelésekkel nem fognak jövőre többet keresni a munkavállalók. Az adóváltozások miatt mindez csak arra lesz elég, hogy a keresetek szinten maradhassanak. Az adójóváírás kivezetése miatt pedig sokan rosszabbul járhatnak jövőre” – hangsúlyozta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke.

Közben a vállalkozások többsége nem tervez béremelést a minimálbér felett. A GKI felmérése szerint a 250 millió forint fölötti éves nettó árbevételű cégek 80 százaléka gondolja így, a válaszadók nyolc százaléka csupán inflációtól elmaradó béremelést tervez, és mindössze 13 százalék tartja vagy emeli az alkalmazottak fizetésének reálértékét. A minimálbéremelés miatt a vállalkozások a minimálbéresek 4 százalékától válnának meg, ami 40 ezer munkahely megszűnését jelentheti.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: minimálbér

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 18. 11:00, hétfő | Belföld

A közöny és a gyűlölet elleni küzdelem fontosságát hangsúlyozták az Élet menete szónokai

A közöny és a gyűlölet elleni küzdelem, valamint az emlékezés fontosságát hangsúlyozták az Élet menete rendezvény szónokai vasárnap délután Budapesten.

2026. Május 18. 10:00, hétfő | Belföld

Magyar Péter: Gulyás Gergely és Rétvári Bence jogászkodni próbáltak, de nem értenek a dologhoz

Gulyás Gergely és Rétvári Bence jogászkodni próbáltak, de \"16 év kormányzás után sem értenek a dologhoz\"

2026. Május 17. 12:00, vasárnap | Belföld

Havasi Bertalan kicsinyesnek nevezte Magyar Pétert

Az utolsó fillérik kéri a végkielégítését, mivel az jár.