Hírek
2012. December 11. 11:00, kedd |
Helyi
Forrás: Bordi Anna
A virágok regénye és Luca-napi szokások a Dombóvári Herbáriumban

A Dombóvári Herbárium látogatóinak december első péntekén a Művelődési Ház adott meleg menedéket. Az állandó résztvevők mellé ebben a hónapban is több új érdeklődő csatlakozott.
Lehoczkyné Pörös Eszter illatos, meleg sült tökkel és a Jézus és a fenyő meséjével kedveskedett a jelenlévőknek.
Bártfai Attila nyugalmazott kertész-üzemmérnök, szaktanácsadó korábbi előadásain is hasznos tanácsokat kaptak a hallgatók. Ebben a hónapban Gabriele Tergit: A virágok regénye című könyve alapján mesés ókori kertekben tehettünk képzeletbeli kirándulást.
Hallhattuk, hogy a görögök nem sokat adtak a kertépítésre, de nagy tiszteletben tartották a mirtuszt és a babért. A babiloniak függőkertjeit viszont a világ hét csodái közt tartják számon. A rómaiak rózsakultusza, mely kezdetben a rózsát a szerelem és az ünnep virágának tartotta, a későbbiek során valóságos rózsaőrületté vált.
A virágok eredetét számtalan rege magyarázza különféle isteni és emberi történetekkel, a növények tudományos megfigyelését azonban Arisztotelész (i.e. 384-322) kezdte. Tanítványa Theophrasztosz, folytatva mestere munkáját,a több száz növény ismertetését már növényanatómiával is kiegészítette.
A herbárium háziasszonya a Luca napjához kötődő szokásokról, hiedelmekről, mágiáról mesélt. Megtudhattuk, hogy a Luca-búza vetése tulajdonképpen utánzó mágia, mellyel a következő év termését kívánták megjósolni. A karácsonyi ünnepek elmúltával a kicsírázott búzát a baromfival, szarvasmarhával etették meg, hogy a rontástól megóvják és biztosítsák a jövő évi szaporulatot.
A legismertebb Luca-napi kellék a Luca széke, amely a dombóvári fafaragó Bocz János kutatásai szerint 13 fajta fából, 13 darabból 13 napon át készült. Tulajdonosa, a karácsonyi éjféli misén ráállva megláthatta kik a boszorkányok.
Luca boszorkány ellen védekezni is lehet. Fokhagymát kell enni Luca napon, de kulcslyukba is lehet dugni, vagy ajtóra, ablakra, emberre, jószágra keresztet rajzolni vele.
A Dombóvári Herbárium 2013-ban is folytatódik, január első péntek délutánján szívesen várunk minden eddigi és újabb érdeklődőt.
A tervek szerint vendégünk Millisits Máté PhD, budapesti művészet- és egyháztörténész lesz, aki Mélius Juhász Péter legendás "Herbárium"-járól tart majd előadást.
Szöveg és képek: Bordi Anna
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 11. 09:24, péntek | Helyi
Dombóváron keletkezett a legtöbb lakástűz az első félévben Tolnában
Vármegyénkben 2025 első félévében 73 lakóépület gyulladt ki, 13 százalékkal kevesebb, mint 2024 első hat hónapjában.
2025. Július 10. 08:11, csütörtök | Helyi
Lebukott a kapospulai autótolvaj
Társa biztatására, brahiból kötötte el a 16 éves fiú Dombóvárról a Suzukit.
2025. Július 09. 08:39, szerda | Helyi
Sikeresen megszervezték idén is a Balaton kerülő retro kismotorozást
Az elmúlt hétvégén IX. alkalommal tartották meg a már szokásos, éves Balaton kerülő túrát többnyire Babettákkal és egyéb más kis retro mopedokkal.
2025. Július 07. 14:53, hétfő | Helyi
Súlyos sérüléses baleset történt Dombóváron
Július 4-én egy autós Dombóváron a Vörösmarty utcában a Pannónia út irányába közlekedett, amikor a kereszteződésben az autó vezetője nem adta meg az elsőbbséget és kihajtott a védett úton közlekedő kocsi elé.