Városlista
2026. április 1, szerda - Hugó

Hírek

2011. December 29. 15:06, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu/MSNBC

Új sziget képződött a Vörös-tengerben

Új sziget képződött a Vörös-tengerben

Új „lakója” van a Vörös-tengernek: egy füstölgő sziget.

A sziget a hónap elején jött létre egy vad kitörés következtében. Mivel laza vulkáni törmelékből áll, így valószínűleg nem lesz hosszú életű.

A híradások szerint a halászok 90 láb (30 méter) magasra feltörő lávaszökőkutakat láttak december 19-én. Erik Klemetti, az ohiói egyetem vulkanológusa szerint ezen a napon kezdődhetett a kitörés.

A rákövetkező napon hamuoszlopokat figyeltek meg a helyszínen a NASA Terra és Aqua műholdjainak MODIS (Mérsékelt Felbontású Képalkotó Spektrodiaméter) készülékei. Az Aqua ózonnyomkövető készüléke emelkedett kén-dioxid-szintet mutatott, ami szintén alátámasztja a kitörés elméletét. December 23-ra pedig egy új szigetnek kinéző képződmény jelent meg Jemen nyugati partjainál a Vörös-tengerben.

A vulkáni tevékenységre a Zubair-csoport mentén került sor, ami kis szigetek csoportja, melyek nagyjából északnyugat-délkelet irányban terülnek el. A szigetek egy pajzsvulkánból alakultak ki és emelkedtek a tengerszint felé.

A szigetek sokszor tünékenyek, mivel ezek általában laza vulkáni törmelékből állnak, így a hullámzás nagyon gyorsan pusztítja őket.

Az újonnan kialakuló szigetek nem szokatlanok. Többek között ilyen sziget az Izland melletti Surtsey, de észleltek ilyeneket az indonéziai Krakatau kalderájában (Anak Krakatau), valamint Tongánál (Hunga Tonga-Hunga Ha'apai).

Címkék: sziget, vulkán

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 01. 11:00, szerda | Belföld

KSH: januárban a bruttó átlagkereset 840 600 forint volt

2026 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 840 600, a nettó átlagkereset 585 700 forint volt.

2026. Április 01. 07:20, szerda | Belföld

Takács Péter: évente húszmilliárd forinttal többet fordít a kormány CT-, MR- és ultrahang-diagnosztikára

Évente húszmilliárd forinttal többet fordít a kormány CT-, MR- és ultrahang-diagnosztikára, mint eddig - hangsúlyozta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára kedden Baján.

2026. Március 31. 15:00, kedd | Belföld

Meghalt Nádasdy Ádám nyelvész, költő és műfordító