Hírek
2011. Szeptember 19. 07:25, hétfő |
Belföld
Forrás: HírTV
Közmunkásokkal tetetnék rendbe az elhanyagolt utakat

Közmunkásokkal tenné rendbe az elmúlt 20 évben teljesen elhanyagolt mezőgazdasági utakat a kormány.
V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár szerint a helyreállítás a földek könnyebb megközelítését, valamint az árkok és útpadkák rendbetételét is szolgálja. A munkálatokat 2 milliárd forintos uniós forrásból, és a százmilliárdos munkaerő-piaci alapból finanszírozná az állam. A településeknek pályázni kell a támogatásra, amelyhez az önkormányzatoknak és a helyi gazdálkodóknak is 10-10 százalékos önrésszel kell hozzájárulniuk.
Mezőgazdasági út híján a főútra fordulnak ki a nehézmunkagépek a Rábaközben. Ezzel lassítják a közlekedést, és tönkreteszik a burkolatot is.
Régóta felújításra váró kis földút vezet a parcellák között Győr határában. Az út mellett gazzal és békalencsével benőtt csatorna és vízelvezető van, amelynek rendbetételére szintén évek óta nem volt pénz. A gazdálkodók azt mondják, ha lesz végre állami segítség, az önrészt ők is bevállalják. „Mindenképpen felajánlanám ezt, és a gazdatársaimat is erre buzdítanám, hogy vegyenek részt ebben a programban, mert az ő érdekük” – mondta Kiss István tápi gazdálkodó.
A térség falvaiban sok mezőgazdasági utat elvitt a belvíz. Így van, ahol a gazdák csak egymás földjein át tudnak kijutni a traktorokkal. „Nemcsak az aszfaltos, szilárd burkolatú utakat támogatnák, hanem a kavicsfeltöltéssel, és egyéb más szilárd feltöltéssel rengeteget lehetne javítani. A természet rákényszerített bennünket, hogy valamelyest mi is gondozzuk a településről kifolyó árkokat, amivel a településen megjelenő belvíz miatt erre szükség volt” – nyilatkozta Valiczkó Mihály, Győrasszonyfa független polgármestere.
A vidékfejlesztési tárca államtitkára szerint a közmunkások nemcsak az utakat állíthatják helyre, de a csatornákat és vízelvezető-árkokat is kitisztítanák. „Az árkok eltűntek az utak mellől, benőtte a fa, a gaz. Ez amúgy nagyon értékes biomassza-alapanyag is lehet. Ezért úgy gondoljuk, hogy amellett, hogy rendbe tesszük ezeket az utakat a helyi közösség számára, az önkormányzatok, közintézmények számára biomassza-alapanyagot biztosíthatnak” – fogalmazta meg V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
A mezőgazdasági utak felújítását uniós pályázatból és a munkaerő-piaci alapból is támogatná a kormány. V. Németh Zsolt úgy számol: a közmunkaprogrammal több tízezer embernek lehetne munkát adni az agráriumban, illetve az árvíz elleni védekezéseknél. (da)
hírTV
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld
NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é
Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása
2025. Július 08. 12:44, kedd | Belföld
E.ON: több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás
Több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás a hétfő délutáni vihar után az E.ON Hungária Csoport működési területén – közölte a cég kedden az MTI-vel.
2025. Július 08. 10:39, kedd | Belföld
Vihar - OKF: csaknem háromezer viharkárt számoltak fel a katasztrófavédelem tűzoltóegységei
A kedd hajnali órákig 2932 viharkárt számoltak fel a katasztrófavédelem tűzoltóegységei, valamint az önkormányzati és az önkéntes tűzoltók - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-vel.
2025. Július 07. 16:00, hétfő | Belföld
NAV: július 5-től változik néhány adószabály
Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály - tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szombaton az MTI-vel.