Városlista
2026. április 9, csütörtök - Erhard

Hírek

2013. Február 07. 10:09, csütörtök | Helyi
Forrás: Dr. Kriston Vízi József

Mesélő múzeum, beszélő tárgyak

Mesélő múzeum, beszélő tárgyak

Múzeumi óra Mórával, mórásokkal - Dombóváron

A néha még didergető múzeumi falak között e télidőben ismét érdeklődő diákok lába dobogott nemrégiben. Sajgó Zoltánné tanárnő vezetésével egy jól előkészített projekt-foglalkozás keretében látogatott a dombóvári Móra Ferenc Általános Iskola 12 fős vegyes csoportja a Helytörténeti Múzeumba. Ahol több más mellett megtudhatták, hogy iskolájuk névadója, a jeles író, újságíró, könyvtáros számos, immár legendás régészeti ásatás vezetője, valamint a szegedi múzeum igazgatója is volt egyúttal.
A hagyományos kézműves mesterségek közül a diákok ezúttal kettővel foglalkoztak most behatóbban.
Elsőként a még elmúlt év őszén, az Erdélyből indult, majd Dombóváron meggyökeresedett és életművét itt kiteljesített Balásy Gyula (1912 - 1978) centenáriumi emlékkiállítását keresték fel. A nagyobb létszámú látogatók fogadására elrendezett tárlatban Magyarosi Sándor ny. tanár, fafaragó mester, Balásy bácsi tisztelője s munkáinak jó ismerője vezette körbe a múzeum vezetőjével együtt a gyerekeket, akik már e közben is jegyzeteket készítettek, bátran kérdeztek és persze önfeledten nézelődtek a kiállított kis faszobrok, fali és asztali díszek, mértéktartóan cifrázott használati tárgyak között. Saját maga készítette és kézbe adott tárgyai példájával, valamint a mesterség-sarok eszközeinek bemutatásával lett teljes az erre szánt idő.
Ezt követően a múzeumi épület már korábban rendbe hozott, s eredeti szépségében látható téglaboltozatú pincéjébe ereszkedtek az ifjú kalandozók. Itt a dr. Kriston Vízi József vezetésével lassan egy kerámia látvány-tárrá fejlődő egységet közösen avattak fel a fazekasság iránt is fogékony diákok a felnőttkísérőkkelegyaránt. Az ősi formák nyomán készült hatalmas főző-edények, hagyományos ételek és italok, olajok és ecetek tárolói vagy a vidékünkön jellegzetes, a nyári munkák hevében hűsítő vizet nyújtó ún. "dori-korsók" szép sorozatai a már most tervezett visszatérés tervezgetését is előhívta.
S bár a Balásy Gyula - féle, gondosan faragott mosósulyok-lapra szerelt hőmérő néhány plusz Celsiusfokot mutatott csak bent e délelőttön, de a jó szó és a kölcsönös figyelem most is felmelegítette a vendégeket és a háziakat egyaránt!

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 07. 11:33, kedd | Helyi

Veszettség elleni eboltást tartanak Dombóváron

Dombóváron az ebek 2026. évi veszettség elleni kötelező védőoltása az alábbi helyeken és időpontokban történik:

2026. Április 02. 11:28, csütörtök | Helyi

Városnapi ünnepi gála Dombóváron

Dombóvár 1970. április 1-jén kapott városi rangot, melynek évfordulóját idén is méltó módon ünnepelte a város.

2026. Április 01. 13:47, szerda | Helyi

Bor- és pálinkaversenyt tartottak Várongon

A helyi önkormányzat az idei évben is megrendezte a gazdák bor- és pálinkaversenyét.

2026. Március 27. 10:24, péntek | Helyi

Mindenük elégett Kaposszekcsőn, segítségre szorul a kétgyermekes anya

Egyedülálló anya két gyermekével segítségre szorul, mert bérlakásuk kiégett Kaposszekcső Liget lakótelepen. Lakhatásukat segíti az önkormányzat, de ruháik, használati eszközeik teljesen megsemmisültek,