Városlista
2025. október 14, kedd - Helén

Hírek

2015. Szeptember 04. 15:00, péntek | Helyi
Forrás: Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, fotó: bbrblog.com

Mustgáz – veszélyes is lehet a szüreti időszak

Mustgáz – veszélyes is lehet a szüreti időszak

Ha ősz, akkor szüret, ha szüret, akkor pedig kezdetét veszi a borkészítés is, amelynek jellemző veszélyforrása a gyakran emberéletet is követelő mustgáz.

Évente körülbelül egy tucatszor riasztják a tűzoltókat mustgáz miatt és sajnos nem múlik el év úgy, hogy valaki ne veszítené el az életét mustgáz okozta balesetben.

A mustgáz nem más, mint a must erjedése során keletkező szén-dioxid. Ez a gáz színtelen, szagtalan, a levegőnél másfélszer nehezebb, zárt térben a levegőt kiszorítva, a padlótól fogva tölti fel a helyiséget. A közhiedelemmel ellentétben ez a gáz nem mérgező, de mivel kiszorítja a levegőt, oxigénhiányos állapotba kerül, aki mustgázzal teli zárt helyen tartózkodik. Ez szédülést, álmosságot, eszméletvesztést, végül pedig fulladásos halált okozhat.

A mustgázzal kapcsolatos pincebalesetek egy kis odafigyeléssel megelőzhetőek. A borospincét üzemeltetők gondoskodjanak a pincék szellőztetéséről, a hordókat pedig, ha lehet, igyekezzenek nagy térben elszórva elhelyezni. A legjobb megoldás a balesetek megelőzésére a borospincékbe szén-dioxid-érzékelők telepítése.

Mindemellett alkalmazható a jól ismert gyertyás módszer is, csak nem a közhiedelemben ismert változatban. Ha a pincében a szén-dioxid-koncentráció eléri a tíz százalékot, már eszméletvesztést, később pedig fulladásos halált okozhat. A gyertyaláng ezzel szemben csak tizennégy százalékos mustgáz-koncentrációnál alszik ki. Ezért az égő gyertyát ne kézben tartva, hanem egy rúdhoz rögzítve, derékmagasság alatt tartva menjenek le a pincébe. Ha a gyertya lángja kialszik, nincs elegendő oxigén a helyiségben, azonnal el kell hagyni a pincét, mert életveszélyes ott tartózkodni.

Mustgáz miatt bekövetkezett balesetnél kizárólag sűrített levegős légzőkészüléket viselő ember segítsen, mivel anélkül a segítő is áldozattá válhat. A különböző gázálarcok, gázmaszkok viselése nem nyújt védelmet. Veszély esetén hívja a katasztrófavédelmet a 105-ös segélyhívó számon!

Címkék: mérgezés, mustgáz

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 14. 07:00, kedd | Helyi

Október hónap műtárgya – Fekete István Múzeum

A Fekete István Múzeumban október hónap műtárgya Csermely Ottóné sz. Bartáky Szilvia Edit „Rács mögött” című kézirata.

2025. Október 13. 15:53, hétfő | Helyi

Maximális teljesítményt nyújtottak a Dombóvári Karatesuli versenyzői Topolyán

Szép sikerek a XXV. Bácska Topolya Karate Kupán.

2025. Október 09. 08:33, csütörtök | Helyi

Egyed Antal Díjat vehetett át Bodó Imre és Bodó Imréné Lívia a dombóvári Fekete István Múzeum több évtizedes működtetéséért

A Tolna Vármegyei Egyed Antal Honismereti Egyesület mintegy hatvan tagja Lengyelen tartotta XXVI. találkozóját.

2025. Október 08. 08:00, szerda | Helyi

Ingyenes, szakmát adó képzések indulnak felnőttek részére Dombóváron

Az alábbi munka mellett elvégezhető képzések indulnak felnőttek részére a Tolna Vármegyei SZC Apáczai Csere János Technikum és Kollégium szervezésében.