Hírek
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Orbán Viktor: az európai versenyképesség súlyosan hanyatlik
Az európai versenyképesség súlyos hanyatláson megy keresztül; ha bizonyos döntéseket nem hozunk meg, az EU versenyképessége az Egyesült Államokkal és Kínával szemben megállíthatatlanul visszaesik
- közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten, miután Luc Frieden luxemburgi kormányfővel tárgyalt.
Orbán Viktor elmondta, a két ország diplomáciai kapcsolatfelvételének százéves évfordulója alkalmából Budapestre érkezett Luc Friedennel áttekintették az EU helyzetét, egyetértve a Draghi-jelentés diagnózisával, amely szerint az európai versenyképesség súlyosan hanyatlik.
A helyzet sürgető - hangsúlyozta, kiemelve, hogy Magyarország és Luxemburg egyaránt a versenyképesség erősítésében érdekelt.
Orbán Viktor bemutatta a magyar uniós elnökség által kidolgozott versenyképességi paktum tervét, amelyet novemberben az összes uniós országgal szeretne megvitatni és elfogadtatni.
A két kormányfő között egyetértés mutatkozott az EU nyugat-balkáni bővítésének szükségessége kapcsán is - közölte.
Orbán Viktor elmondása szerint Afrika a migráció és a versenyképesség kapcsán is szóba került a megbeszélésen, és luxemburgi kollégája osztotta véleményét egy közös uniós Afrika-terv kidolgozásának szükségességében is.
A magyar elnökség terve, hogy Európa sürgősen készítsen egy nagy Afrika-tervet, ellenkező esetben Afrikából csak a bajok fognak jönni, pedig jöhetne onnan gazdasági előny is - jegyezte meg.
Magyarország azt tette, hogy kiválasztotta azt a néhány afrikai országot, amelynek mély együttműködéssel komoly segítséget tud nyújtani, nem az EU-ra várva, hanem bilaterális alapon - emlékeztetett.
Orbán Viktor hozzáfűzte, Luc Frieden is osztja azt a véleményét, miszerint az ilyen egyedi próbálkozások mellett szükség van egy nagy Afrika-tervre.
Luc Frieden elmondta, hogy Magyarország nem csupán hosszú diplomáciai kapcsolatokat ápol a Luxemburgi Nagyhercegséggel, hanem az EU soros elnöke is, de budapesti látogatása mellett szólt az az érv is, hogy folytatódjon a párbeszéd. Megerősítette, hogy egyetért a magyar elnökség álláspontjával: Európa versenyképességét kell előtérbe helyezni.
Mélyíteni kell az egységes piacot, magán- és állami forrásokat is fel kell használni az európai gazdaságok digitalizációjára, létre kell hozni az európai védelmi ipart, valamint meg kell védeni a mezőgazdasági termelőket, miközben el kell kerülni a túlszabályozást - ismertette elképzeléseit.
Leszögezte: támogatják a magyar elnökséget a gazdasági kérdésekben.
A migrációról összetett problémaként szólt, amelyre álláspontja szerint nincsenek egyszerű, minden országra érvényes megoldások.
Hozzátette, Luxemburg a menekültügyi és migrációs paktum mellett áll, de további lépéseket tart szükségeseknek a harmonikus társadalmi együttélés érdekében.
A luxemburgi kormányfő fontosnak nevezte a magyar régiós tapasztalatokat az Ukrajnában zajló háború kapcsán, az EU bővítésére kitérve pedig hangsúlyozta: európai perspektívát kell biztosítani a Nyugat-Balkánnak, de fontos az érdemalapú megközelítés is.
A schengeni rendszert méltatva kiemelte, hogy meg kell erősíteni a rendőri szervek tagországok közötti együttműködését, a külső határ védelmét pedig úgy kell megszervezni, hogy boldogan lehessen élni az EU-n belül. Ezen konstruktív módon kell dolgozni Európán belül és a világ többi részével együttműködésben, beleértve Afrikát - mondta el Luc Frieden.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 27. 07:33, kedd | Belföld
Orbán Viktor utasította a külügyminisztert, hogy kéresse be az ukrán nagykövetet
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn utasította Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy kéresse be Ukrajna magyarországi nagykövetét. Ezt a kormányfő a Facebookra feltöltött videóban közölte hétfőn.
2026. Január 27. 07:31, kedd | Belföld
Elkészült a nemzeti petíció nyomtatványa, a héten indul a postázás
Elkészült a nemzeti petíció nyomtatványa és ezen a héten indul a postázás. Arra biztatok mindenkit, hogy üzenjünk Brüsszelnek, hogy nem fizetünk
2026. Január 27. 07:29, kedd | Belföld
Lázár János bocsánatot kért a cigányokkal kapcsolatos kijelentése miatt
Bocsánat érte, valóban sajnálom – mondta a miniszter Kaposváron.
2026. Január 26. 07:02, hétfő | Belföld
Alig győzi a NAV a kínai kiscsomagok vámkezelését
A külföldről érkező vámkezelést igénylő kiscsomagok száma 2024-hez képest 50 százalékkal nőtt tavaly

