Városlista
2026. január 6, kedd - Boldizsár

Hírek

2012. Június 29. 20:40, péntek | Helyi
Forrás: dr. Kriston Vízi József

Száz gyűszű a világ minden tájáról

Száz gyűszű a világ minden tájáról

Országszerte sokan ismerik a dombóvári Élő Lajosné Horváth Rózsika nénit (sz. 1925), aki aranykoszorús hímző iparművészként a Kapos-Koppány menti tárgyalkotók egyik kiemelkedő alakja.

Először a külső-somogyi szőtteskultúra megörökítésével foglalkozott, majd minősített szakkörvezetőként és egyéni alkotóként is évtizedek óta példát mutat a vászonneműk errefelé sokáig megmaradt úgynevezett „fehér hímzéssel” való díszítésének feldolgozásában.

Míg korábban ez a díszítési eljárás elsősorban a vőlegények és a házas emberek ünneplő ingein jelent meg, a gazdag mintakincs a mai életben inkább a lakásokat szépítő más szerepet játszó textíliákra került át. Ezt végzik szorgalmas asszonykezek Dombóváron több közösségben is, melyek közül Rózsika néni vezetésével a Múzeumi Hímes Kezek Kör dolgozik rendületlenül.

A hímzéshez szemüveget túl a nyolcadik évtizedén is csak ritkán használó asszony 2003-ban kapta ajándékul első díszes, porcelángyűszűjét Görögországból. Ezt követte aztán a további 99 válogatott darab, amely Gibraltártól és Montenegrótól Tunézián át Kolumbiáig vagy Kínáig a világ majd minden részéből Magyarország dél-dunántúli régiójába elkerült. Mivel a nyáridőben pihennek a hímző ujjak, alkotónk is szabadságra ment, gyűszűinek javából kis kamara kiállítást rendezett be a Dombóvári Helytörténeti Múzeum Közkincs-szobájában, hogy minél többen gyönyörködhessenek a kedves és érdekes úti-csecsebecsékben.

- fotó és szöveg: kristonvízi -

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 06. 08:00, kedd | Helyi

Dr. Jóházi Erika dombóvári háziorvosi rendelőjének új telefonszáma jan. 1-től

Január 1-től új telefonszámon érhetik el Dr. Jóházi Erika háziorvosi rendelőjét Dombóváron: 06-30/299-2304

2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi

Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik

Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.

2026. Január 05. 14:10, hétfő | Helyi

Új orvos látja el a dombóvár-kertvárosi házi gyermekorvosi körzetet

2026. január 1-től módosult a házi gyermekorvosi körzetek ellátása Dombóváron, új orvos látja el a kertvárosi körzetet

2026. Január 05. 13:55, hétfő | Helyi

A dombóvári rendőrök a lakosság segítségét kérik Sallai Ervin eltűnése miatt!

A 17 éves fiú, Sallai Ervin, aki a kapospulai gyermekotthon lakója december 10-én engedéllyel távozott, azonban oda a meghatározott időre nem tért vissza.