Hírek
2025. Január 27. 07:45, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Szijjártó Péter: küszöbön áll az új aranykor Magyarország és az Egyesült Államok politikai kapcsolatrendszerében
Küszöbön áll az új aranykor Magyarország és az Egyesült Államok politikai kapcsolatrendszerében
- jelentette ki vasárnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter új amerikai hivatali partnerével, Marco Rubióval folytatott telefonbeszélgetését követően a Facebook közösségi oldalon közzétett videón.
Új világpolitikai korszak köszöntött ránk azzal, hogy Donald Trump hivatalba lépett az Egyesült Államokban - hangsúlyozta Szijjártó Péter hozzátéve, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel "megerősítettük kölcsönös elkötelezettségünket amellett, hogy újra építjük, újjáépítjük az Egyesült Államok és Magyarország közötti politikai kapcsolatrendszert".
A magyar külügyminiszter rávilágított, hogy
"a demokrata párti adminisztráció alatt ez a kapcsolatrendszer mélypontra került, most azonban Marco Rubio világossá tette, hogy ő és az elnöki adminisztráció is abban érdekelt, hogy a magyar-amerikai kapcsolatrendszert újjáépítsük és ez a kapcsolatrendszer olyan jó legyen, mint korábban soha".
"Ez a telefonbeszélgetés is megerősített abban, hogy küszöbön áll az új aranykor az Egyesült Államok és Magyarország politikai kapcsolatrendszerében" - emelte ki.
"Megerősítettük kölcsönös elkötelezettségünket a béke mellett, külügyminiszter kollegám arról biztosított, hogy Donald Trump elnöknek nagyon fontos célja az, hogy véget vessen a három éve a szomszédságunkban zajló háborúnak. Én arról biztosítottam Marco Rubio külügyminiszter urat, hogy Magyarország minden olyan kezdeményezést lelkesen, határozottan és hangosan támogatni fog a jövőben is, amely kezdeményezések közelebb vihetnek minket a háború lezárásához és a békéhez. Magyarország nagyon komoly biztonsági kockázatok között élt az elmúlt három esztendőben, nagyon komoly gazdasági károk értek minket" - mondta.
"Magyarországnak egyértelműen az az érdeke, hogy Donald Trump sikeres legyen és le tudja zárni ezt a háborút. Külügyminiszter kollegám megerősítette, hogy ez Donald Trumpnak, az amerikai kormánynak, egyik legfontosabb célkitűzése" - ismertette tovább Szijjártó Péter.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az új amerikai elnök és adminisztrációja, valamint a magyar kormány fontos kérdésekben azonos álláspontot képvisel.
"Üdvözöltem az amerikai elnöki rendeleteket, amelyeket ezen a héten adtak ki, amelyek a migráció tekintetében, a béke vagy háború tekintetében, a családok támogatása tekintetében, a szuverenitás tiszteletben tartása tekintetében, a patriotizmus tekintetében teljes mértékben egybe vágnak a magyar kormány politikájával"
- mondta.
Szót ejtett arról is, hogy a beszélgetés során "azt sem rejtettük véka alá, hogy az előző adminisztráció ellenségként tekintett ránk, ezért számos intézkedést hoztak velünk szemben bosszúból". "És arról biztosított külügyminiszter kollegám, hogy amikor arról beszél, hogy a magyar-amerikai politikai kapcsolatrendszert újjáépítjük, akkor ő ebbe beleérti azt is, hogy a korábbi, bosszúból hozott intézkedéseket az Egyesült Államok új kormánya felül fogja vizsgálni" - tette hozzá.
Marco Rubio egyben kifejezte azon kívánságát, hogy minél előbb személyesen is találkozhasson magyar hivatali partnerével.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 06. 17:00, hétfő | Belföld
Szállodaszövetség: folytatódott a forgalom erősödése a magyarországi szállodákban
2026. Április 06. 16:00, hétfő | Belföld
Magyar fejlesztés javíthatja az állatjólétet és a hatékonyságot a tejtermelő gazdaságokban
Magyar fejlesztésű, mesterséges intelligenciával támogatott szolgáltatás javíthatja az állatjólétet és a működtetés hatékonyságát a tejtermelő gazdaságokban – közölte az MTI-vel az Adutrade Farm Kft.
2026. Április 06. 11:00, hétfő | Belföld
Orbán Viktor Kiskundorozsmán ellenőrizte a Török Áramlat megerősített katonai védelmét
Egyelőre Magyarország gázellátása nincs veszélyben, de észnél kell lenni, a szükséges ellenőrzéseket és folyamatos védelmet teljesíteni kell
2026. Április 06. 09:46, hétfő | Belföld
Megnyílt a megújult Citadella - ingyenes programokkal várják az érdeklődőket
Megnyílt a budapesti Gellért-hegyen a megújult Citadella a nagyközönség előtt húsvétvasárnap kora délután, az alkalomból két napon keresztül ingyenes programokkal várják az érdeklődőket.

