Hírek
2015. Szeptember 12. 06:00, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
A magyar gyermekvédelem felkészült az egyedül érkező gyermekek fogadására
Az elmúlt időszak számos intézkedésének köszönhetően a magyar gyermekvédelem felkészült a kísérő nélkül érkező külföldi gyermekek fogadására és ellátására.
Közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára pénteken Fóton.
Czibere Károly a Károlyi István Gyermekközpont kísérő nélküli kiskorúak gyermekotthonában tartott sajtótájékoztatón a migrációra utalva elmondta, hogy ez év tavaszától minden eddiginél nagyobb nyomás alá került a magyar gyermekvédelmi rendszer, s az érkezők száma várhatóan tovább emelkedik.
A helyzet kezelésének érdekében számos intézkedés történt - mutatott rá -, és a rugalmasabbá váló gyermekvédelmi szabályozás mellett a következő hetekben nagyságrendekkel emelkedik a férőhelyek száma.
Az államtitkár hangsúlyozta: a magyar kormány elkötelezett abban, hogy minden, kísérő, illetve szülő nélkül érkező gyermekre úgy tekintsen, mint egy sérüléseket hordozó, kiszolgáltatott és veszélyeztetett gyermekre, és nem úgy, mint bevándorlóra. Ennek az elvnek alapján kezdődött meg a gyermekvédelmi rendszer felkészítése az elmúlt hónapokban - emelte ki.
Felidézte, hogy miközben 2012-ben 52 ilyen férőhely lett kijelölve, idén az első nyolc hónapban több mint 8200 gyereket regisztráltak, de a gyermekvédelemre nehezedő jelentős nyomás ellenére sem maradt egyetlen gyerek sem ellátatlanul.
Az intézkedéseket ismertetve elmondta, hogy lerövidültek az ügyintézési határidők. A bevándorlási hivatal a regisztráció után azonnal jelez a gyámügyi igazgatásnak, amely már egy igazgatási szervben, a fővárosi V. kerületi gyámügyi hivatalban összpontosul, ennek munkatársi létszámát is növelték. Nyolc napra rövidült a gyermekvédelmi gyám kijelölésének határideje, és emelték a gyámok számát is.
Az eddigi intézkedések mellett fontos a további felkészítés is - fűzte hozzá Czibere Károly, aki kifejtette: jelentősen növelik a férőhelyek számát, azt a jelenlegi százról-kétszázról a következő hetekben több mint ötezer fölé emelik, valamint rugalmasabbá teszik a gyermekvédelmi szabályozást. Ez utóbbi célja, hogy egyrészt reagálni tudjanak a krízishelyzetre, másrészt hogy legyenek olyan rugalmas ellátási formák, amelyek teljes körű szolgáltatást biztosítanak, de sokkal gyorsabban létrehozhatók.
Az államtitkár hangsúlyozta: "az intézményrendszer felkészült, és valamennyi olyan szükségletre tud reagálni, amely ezeknek a gyerekeknek a testi-lelki, pszichés fejlődéséhez szükséges".
Szólt arról is, hogy az ittmaradást választó gyerekek esetében gondoskodni kell az integrációjukról, iskolát kell számukra biztosítani. Hozzátette: jelenleg 55-60 gyerek tartózkodik hosszabb ideje Fóton, és a kormánynak az ő társadalmi befogadásukat is segítenie kell, elsősorban az iskolarendszeren keresztül.
Czibere Károly kérdésre válaszolva közölte: a kísérő nélkül érkező gyerekek ellátásának feladatára tavasz óta 100 millió forint többletet fordított a kormány, és a finanszírozást a jövőben is biztosítja. Szintén egy kérdésre válaszolva az érkező gyermekekkel kapcsolatban elmondta: 90 százalékuk afgán, 95 százalékuk 14 évnél idősebb és 99 százalékuk fiú.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 16. 13:00, hétfő | Belföld
Magyarország és Szlovákia Horvátországhoz fordult az orosz kőolajszállítás lehetővé tétele érdekében
Mivel Ukrajna továbbra sem indította újra a tranzitot a Barátság kőolajvezetéken, Magyarország és Szlovákia Horvátországhoz fordult az orosz kőolajszállítás lehetővé tétele érdekében az Adria-kőolajvezetéken keresztül
2026. Február 16. 11:00, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: Marco Rubio a béke megteremtésének lehetőségéről tárgyal Budapesten
A béke megteremtésének lehetőségéről és a magyar-amerikai kapcsolatokról tárgyal majd Budapesten Marco Rubio amerikai külügyminiszter
2026. Február 16. 09:00, hétfő | Belföld
Változékony, szeles idő várható a héten, csütörtökön jelentős mennyiségű csapadék érkezhet
A hét elején lassú melegedés kezdődik, a hőmérséklet csúcsértéke 3 és 9 Celsius-fok között alakul, de elszórtan előfordulhat eső, havas eső, hó.
2026. Február 16. 07:35, hétfő | Belföld
Magyar Péter: sorsfordító pillanatban vagyunk
Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket

