Városlista
2026. július 7, kedd - Appolónia

Hírek

2025. November 08. 08:42, szombat | Életmód
Forrás: MTI

Új szárazságtűrő búzavonalat fejlesztettek a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet kutatói

Új szárazságtűrő búzavonalat fejlesztettek a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet kutatói

Új szárazságtűrő búzavonalat fejlesztettek a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (HUN-REN ATK) Mezőgazdasági Intézet kutatói, a féltörpe búza a virágzás kritikus szakaszában is képes csökkenteni a vízhiány okozta termésveszteséget, a vastagabb gyökérrendszer és a hatékony víztárolás révén pedig kiemelkedő lehetőséget kínál a klímaadaptált, szárazságtűrő búzafajták nemesítéséhez - közölte a A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat pénteken az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet kutatói széleskörű együttműködés keretében fejlesztették ki a GLA8 elnevezésű búzavonalat.

Kiemelték, a GLA8 vonalat a martonvásári Mv9kr1 és Mv Karizma búza genotípusok és az Agropyron glael keresztezésével hozták létre. Szántóföldi és üvegházi kísérletekben az új búzavonal terméshozama és termékenyülési képessége a szülőfajtákéhoz hasonló értékeket mutatott. Ugyanakkor a virágzás korábban következett be, ami előnyt jelenthet az aszályos időszakokban - ismertették.

A kutatásról a szakterület egyik legmagasabb presztízsű folyóiratában, a Plant Cell Reports-ban jelent meg tanulmány, amely egy új, stabil 3St(3D) kromoszóma-helyettesítést, úgynevezett szubsztitúciót hordozó búzavonal - a GLA8 - létrehozását, és részletes vizsgálatát ismerteti - írták a közleményben.

Címkék: búza, szárazság

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 06. 17:00, hétfő | Életmód

NASA-igazgató: az Egyesült Államok hónapokban mérhető versenyt fut Kínával a Holdra szállásban

Az Egyesült Államok hónapokban mérhető versenyt fut Kínával abban, hogy embert juttasson a Holdra - jelentette ki Jared Isaacman, az Egyesült Államok űrkutatási hivatalának (NASA) igazgatója vasárnap.

2026. Július 06. 16:00, hétfő | Életmód

A Toyota erősítette vezető helyét a magyarországi újautó-piacon

A Toyota megerősítette vezető helyét a magyarországi újautó-piacon 2026 első félévében, a japán márka 9929 jármű eladásával 12,9 százalékra növelte piaci részesedését

2026. Július 05. 15:00, vasárnap | Életmód

MTA: Magyarországon is látható lehet a sarki fény a hétvégén

Magyarország területére is lehúzódhat a hétvégén a sarki fény gyűrűje - közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a Facebook-oldalán pénteken.